Turisté zde najdou ucelený seznam Čechoslováků, kteří položili své životy při obraně hranic republiky.

Na pamětní tabuli, která byla vyrobena v souvislosti s konáním vzpomínkové akce Cihelna 2004 v Králíkách, jsou i dvě jména související s událostmi na Králicku. Jde o četaře Arnošta Hrada, příslušníka posádky pěchotního srubu K – S14 „U cihelny“, který odmítl opustit pohraniční opevnění a přímo ve srubu spáchal protestní sebevraždu. Druhou obětí je Josef Navrátil z oddělení finanční stráže Bartošovice, který zemřel na zranění utrpěné při výkonu služby. Pietní místo se postupně upravovalo pět let. Jeho atmosféru dokresluje mj. hraniční kámen, zbytky protipěchotních překážek nebo střepina z pancéřového zvonu. Instalována zde byla i přesná replika hraničního sloupu se státním znakem a plastika malého státního znaku Republiky československé, který se nacházel na některých státních budovách v pohraničí.

Vstupovat do podzemí tvrze se bude v pravidelných hodinových intervalech dnes od 10 do 15 hodin, zítra od 10 do 14 hodin. Turistům je Boudaři nabízena tzv. kompletní prohlídka, která trvá zhruba sedmdesát minut, skupinky si však mohou domluvit kratší prohlídku.

O víkendu by také mělo v tvrzi proběhnout tradiční sčítání zimujících netopýrů. Loni skončilo k radosti ochranářů z České společnosti pro ochranu netopýrů i provozovatelů muzea dobře, počet netopýrů byl nejvyšší za několik posledních let. Skupinka ochranářů napočítala 408 kusů v několika druzích, ve skutečnosti však netopýrů bude ještě víc, protože na některá místa nelze dohlédnout. Chráněným živočichům vyhovuje, že je muzeum během zimy s výjimkou několika dnů uzavřeno.

(daf)