Obyvatelé Domova pod hradem Žampach natočili již třetí filmový snímek, se kterým budou soutěžit na festivalu Mental Power Prague Film Festival ve dnech 3. – 5. června v divadle Palace v Praze.

Zapojilo se zhruba pět desítek lidí

Mental Power Prague Film Festival je mezinárodní filmový festival (ne)herců s mentálním a kombinovaným postižením, jehož pořadatelem a organizátorem je Hendaver, o.s. Festival uvádí hrané filmy domácí i zahraniční produkce, ve kterých hrají výhradně lidé s mentálním a kombinovaným postižením.

„Náš poslední film se jmenuje Strom splněných přání a zrodil se spontánně při tvorbě individuálních plánů uživatelů služeb,“ popisují vznik filmového scénáře spoluautorky filmu Markéta Novotná a Petra Vinšová, speciální pedagožky domova na Žampachu. „Toto plánování zná každý, kdo pracuje v zařízení sociálních služeb. Cílů a osobních tužeb mají naši pánové a dámy skutečně mnoho a jsou nejrůznější povahy. Nám se díky filmové tvorbě podařilo několik z nich vyplnit,“ napovídají o obsahu filmu Markéta Novotná a Petra Vinšová a dodávají: „Herci - obyvatelé domova, si tak sami aranžovali scénář filmu a užili si natáčení podle svého gusta.“

Natáčení a příprav se zúčastnilo přibližně pět desítek obyvatel domova a část z nich se účastní i samotného filmového festivalu. Mezi nimi nebude chybět např. Ladislav Krupa a Radek Kovář, kteří již v minulých letech posbírali na festivalu ceny za výjimečné herecké výkony. Za kamerou letos stál Štěpán Novotný, student letohradského gymnázia.

Filmový festival s tímto zaměřením je ojedinělým projektem nejen u nás, ale i v evropských zemích, ve kterých proto vzbuzuje velký zájem. V porotě letošního čtvrtého ročníku filmového festivalu zasednou například herečky Taťána Vilhelmová a Eva Holubová, režisér Jan Hřebejk a textař Michal Horáček.

(gr)