Ti, kteří přijdou za svými ratolestmi na první setkání v době adventu, aby viděli, co děti dokázaly vytvořit, si budou moci posedět i v útulné kavárničce. Venkovní „Kujebácký jarmark" začne v sobotu na náměstí Přemysla Otakara II. už v devět hodin ráno. Opět ho obohatí ukázky řemeslných činností a několikahodinový kulturní program. Budova Základní školy Javornického v Jungmannových sadech se změní 8. prosince na jarmark se vším všudy. Začne se v pravé poledne nabízením výrobků dětí z prvního i druhého stupně školy. Program pro místní „mateřinky" připravuje škola na dopoledne, pro veřejnost pak až do pěti hodin odpoledne. Nebude chybět občerstvení, přehlídka svátečních dobrot a „mňamek", perníčků a další lákadla.

Ve vysokomýtském regionálním muzeu začne 8. prosince muzejní jarmark, potrvá do 11. prosince a bude v provozu denně od 9 hodin. Muzejníci se s dětmi zaměří na vytváření nejrůznějších připomínek vánočního času, rozličných artefaktů, dárků, dekoračních předmětů a přáníček. V pracovních dílnách si příchozí vyzkoušejí například řezbářské umění, výrobu svíček, ale i dobrůtek a skutečných dárečků. Zájem bude bezpochyby také o to, jak se dělá marcipán, anebo o umění patchworku. Pořadatelé upozorňují, že se denně bude drát peří, tedy jako za dávných časů babiček a prababiček.

Rovněž v místech kolem Vysokého Mýta se objeví v některých dnech jarmareční nabídka. Příjemnou a nápaditou atmosféru mívají sváteční trhy například v dobříkovské nebo vraclavské škole. (jko)