Bývalá horní škola se změní na multifunkční dům. Najdou zde prostory jak knihovna, ordinace dětského a praktického lékaře, tak obecní úřad.

„Po opakovaných žádostech jsme získali více než deset a půl milionu korun na přestavbu budovy, která byla čtyři roky nevyužívaná. Smlouvu o poskytnutí dotace bychom měli podepsat do měsíce a půl,“ uvedl starosta Vladimír Žídek. Demoliční práce tak začnou ještě letos. „Projekt a stavební povolení samozřejmě již máme,“ dodal starosta. Během příštího roku si tak do přízemí přijdou čtenáři už půjčit své oblíbené tituly, nemocní usednou v čekárnách lékařů. Do prvního patra se přestěhuje obecní úřad a místní spolky zde začnou využívat klubovnu. Celá budova získá starobylý ráz díky historizující fasádě a stane se tak důstojnou dominantou obce. Okolí bývalé školy dozná také změn. Počítá se s terénními úpravami a vznikne rovněž parkoviště. Původní představa zastupitelů byla ale poněkud odlišná. Chtěli dotaci využít na vybudování bytů v půdních prostorách a také zde chtěli zřídit prostory pro služby občanům. Museli se však přizpůsobit pevným podmínkám čerpání peněz Evropské unie. Budovy, které se přestěhováním institucí uvolní, zastupitelé využijí jinak nebo uvažují o jejich prodeji. Podle starosty se pro menší objekty najde snáze uplatnění než pro jeden rozsáhlý.

Do úprav nevyužitých budov se ve svitavském okrese pustili i další obce. V Městečku Trnávka bude z bývalé mlékárny multifunkční dům. V Sádku na Poličsku se přestěhuje obecní úřad do přestavěné prodejny potravin. Své místo zde najde rovněž společenský sál.