Uprostřed pomyslného trojúhelníku mezi Vysokým Mýtem, Litomyšlí a Chocní leží malebná obec Tisová, ve které je z bezmála šesti stovek obyvatel zhruba každý šestý dobrovolným hasičem. V místní hasičské zbrojnice parkuje historická stříkačka z vysokomýtské firmy Stratílek, a to z roku 1953.

Nehody, zahoření i ptačí chřipka

Sbor má však o dost delší historii: založen byl v roce 1879 a po dlouhých devětatřicet let byl jeho starostou zakladatel sboru Jan Cejp. „Byl zároveň okresním starostou hasičů," vzpomíná současný starosta sboru Josef Pánek.

Tisovští dobráci jsou zařazení v kategorii JPO 5. „Zásahy jsme měli spíše takové drobné, chválabohu nás nepostihl žádný větší požár. Občas tu proběhne velká voda kvůli Sloupnickému potoku, takže zabezpečujeme břehy či mosty tady v obci," popisuje dlouholetý velitel sboru a zásahové jednotky Ctirad Doubek. V roce 2007 postihla místní krůtí farmu epidemie ptačí chřipky. „Přežili jsme všichni," smějí se hasiči, kteří však přímo na místě nezasahovali.

Tisovští dobráci ale nezajišťují v obci jen bezpečnost, ale i kulturu. Pořádají hasičský bál, pro děti karneval a také lampionový průvod. Kromě již zmíněné historické stříkačky se hasiči pyšní hákovým žebříkem a požárním hákem. „Jsou z minulého tisíciletí," podotýká Josef Pánek a současně ukazuje na nasvícenou vitrínu s praporem z roku 1885. „Je to největší vzácnost našeho sboru. Po sto letech založení sboru, tedy roku 1979, byl prapor opraven," uvádí starosta sboru.

Tisová nechybí ani mezi závodníky. Tým dětí, které budou jistě do sbírky přidávat další poháry, zatím pilně trénuje. „Máme zhruba deset aktivních dětí, letos se s nimi chystáme zahájit soutěžní činnost," říká jejich instruktor Jiří Háněl.

Do kroniky sboru je stále co psát

Na sbírce pohárů v klubovně mají zásluhu týmy tisovských žen i mužů. Stále co zapisovat tak má i kronikářka sboru Jana Černínová. „Sbor je aktivní, účastní se soutěží, různých výstav, výročí jiných sborů, stále je o čem psát," má jasno o tom, že listy nádherně zdobené kroniky vedené od roku 1882 nezůstanou ani do budoucna prázdné.

Pravidla soutěže Dobráci roku Projekt Českého rozhlasu Region ve spolupráci s regionálními Deníky potrvá do konce června příštího roku, kdy vše vyvrcholí velkým finále. Vítězům organizátoři zajistí velkolepou show s hudebním programem v ceně 100 tisíc korun.
Každý týden se tým ČRo Region spolu se zástupci regionální redakce Deníku vypravuje do jednoho z přihlášených a následně vylosovaných sborů dobrovolných hasičů. V pátek po 15. hodině si na vlnách ČRo Region poslechnete medailonek příslušného sboru dobrovolných hasičů.
Reprízu naladíte v neděli po 15. hodině. Každou sobotu pak v Deníku najdete reportáž z natáčení.
Pro daný SDH můžete hlasovat vždy od páteční 15. hodiny celý týden až do dalšího pátku. Hlasování skončí také v 15.OO hodin a začne následné hlasování pro další SDH.

Jak hlasovat pro SDH Tisová?
Hlasovat lze prostřednictvím SMS na tel. číslo 900 11 04, pro hasiče z Tisové hlasujte prostřednictvím SMS ve tvaru: DOBRACI(mezera)TISOVA Cena jedné SMS jsou 4 koruny. Podrobnosti najdete na webu: www.dobraciroku.cz.