Cyklostezky a in-line dráhy údolím řeky Třebovky a Tiché Orlice, nazývané projektem desetiletí, zvítězily v prvním ročníku soutěže měst a obcí zaměřené na podporu rozvoje cyklistiky a cykloturistiky Unilever Sprinter roku.

Trojhvězdí stezek má 40 km

Město Ústí nad Orlicí, respektive Region Orlicko-Třebovsko, získaly 100 tisíc korun na další rozvoj projektu. Nižší částky, 70 a 50 tisíc, si odnesla města Rakovník a Kostelec nad Orlicí.

Investor, svazek obcí Region Orlicko–Třebovsko, projekt připravoval od roku 2001, od roku 2005 potom bylo realizováno 30 km cyklostezek z Ústí nad Orlicí do České Třebové, Letohradu a Bezpráví. Zbývajících 10 km do Chocně má být dokončeno příští rok. Celkové náklady jsou 150 milionů korun, na financování se výrazně podílejí evropské fondy, Pardubický kraj, Státní fond dopravní infrastruktury a samozřejmě dotčená města a obce.

Soutěž podpořila rozvoj cyklistiky

Do soutěže se mohla přihlásit všechna česká a moravská města a obce do 80 tisíc obyvatel, které se cíleně věnují rozvoji cyklodopravy a cykloturistiky. „Celostátní soutěž Unilever Sprinter roku byla vyhlášena letos poprvé ve spolupráci společnosti Unilever a významných partnerů z řad státní správy a z oblasti rozvoje cykloturistiky a cyklodopravy. Cílem projektu bylo přijít s akcí, která by podpořila další rozvoj cyklistiky a hlavně dala šanci městům či obcím, jejichž výsledky nemusí být na první pohled natolik výrazné v investovaných finančních částkách, ale existuje u nich upřímná snaha o podporu cykloturistiky a cyklistické dopravy,“ říká Jaroslav Martinek z Centra dopravního výzkumu a člen hodnotící komise.

Do prvního ročníku soutěže se přihlásilo devatenáct měst a obcí. Jak dále říká Jaroslav Martinek, bylo obtížné vybrat tři vítězná města či obce. Dalšími horkými kandidáty na vítězství byla například města Uničov, Nymburk, Přerov, Jindřichův Hradec, Staré Město u Uherského Hradiště nebo Opava. Odborná porota hodnotila především nárůst infrastruktury, základní vybavenosti a informační vybavenosti cyklostezek a také realizované kampaně či akce podporující tuto oblast v rámci daného města či obce a přilehlého regionu za období předchozích dvou let.

(tz, zr)

Jaké jsou vaše zkušenosti s cyklostezkami? Diskutujte …