Podpisy pod petici za konání referenda o stavbě amerického radaru na českém území sbírali na Starém náměstí zástupci občanské iniciativy Ne základnám. Za dvě hodiny včerejšího dopoledne shromáždili mezi obyvateli České Třebové zhruba sto dvacet podpisů.
„Většina našich médií se snaží vytvořit dojem, že o radaru je rozhodnuto. Účelně formují informace z Ameriky, třeba co se týče prezidenta Obamy. Snažíme se proto upozornit na to, že radar určitě rozhodnutý není,“ vypověděl Jiří Almer, dobrovolník sbírající podpisy.

Mezi lidmi míjejícími stolek s petičním archem se našli jak nadšení signatáři, tak ti, kteří studentům sbírajícím podpisy ostře vyčinili. „Nevěděli jsme, že tu sbírají podpisy. Jdeme náhodou kolem a vidíme, že mává tím praporem. V televizi a rádiu o tom ale posloucháme a jsme rádi, že alespoň někdo se proti tomu postavil. My jsme zažili okupaci Ruskem a už nechceme ani Ameriku,“ svěřila se jedna z podepisujících Josefa Zoubelová.
„Kdyby jste šli raději dělat něco pořádného. To je tedy inteligence národa,“ vyslovil protichůdný názor kolemjdoucí muž.
Své postoje ke stavbě radarové základny, možnosti konání referenda a celkové informovanosti o této problematice vyjadřovali v anketě i další lidé v ulicích České Třebové.

LADA KLIMOVOVÁ