Námořní svéráz Martin Doleček v prvním březnovém dni takřka vyprodal letohradský kulturák. Přednášku, která se v Letohradě konala opět po roce, si ve čtvrtek v podvečer nenechalo ujít na tři stovky lidí, kteří se na zhruba dvě hodiny přenesli do dobrodružného světa mořeplavců a Austrálie.

John sklidil aplaus

V úvodu Martin Doleček připomněl svůj cíl, na plachetnici zvané Alya II obeplout celý svět. Jeho Alya ale v září roku 2016 ztroskotala, loni prošla náročnou opravou a letos v dubnu se na ni chce mořeplavec opět vrátit. „Musím opět stabilizovat lodní kasu a hned v dubnu se potřebuju opět vrátit k lodi, spustit ji zpět na vodu a vydat se dál na plavbu okolo světa směrem do Indického oceánu,“ uvedl již dříve ke svým plánům Martin Doleček.

Setkání se neslo v pohodovém duchu, Doleček totiž své strasti pilně natáčel a diváci v zcela zaplněném kulturáku tak viděli nejen záchranu lodi uvízlé v písku, ale i její renovaci, na které se podílel mořeplavcův bratranec – architekt Patrik Zamazal.

Ve druhé polovině přednášky pak přišel očekávaný okamžik, kdy na pódium za mohutného potlesku vystoupal i osmdesátiletý Australan John Pye, kterého každý zná jako jednoho z „kouzelných dědečků“. V Evropě, České republice i Letohradě byl poprvé, poprvé zažil tuhé mrazy i rýmu. V Česku ale cestuje, navštívil řadu míst. Zbyl prostor i na dotazy ohledně jeho života, rodiny či práce. „A ochutnal jste pivo?“ „Těšíte se domů?“ To byly dva dotazy, na které zaznělo usměvné: „Yes!“

V závěru přednášky si Martin Doleček na pódium k sobě, dědečkovi a tlumočníkovi pozval i svého bratrance Patrika Zamazala, který mu podal pomocnou ruku při opravě lodi, starostu Petra Fialu a také Zdeňka Maixnera, který přispěl velkou částkou v projektu Startovač. Po přípitku následoval symbolický křest registračního čísla lodi. Na Startovači Martin Doleček nasbíral bezmála 480 tisíc korun, díky kterým se mohl vrátit do Austrálie a dát svou loď znovu dohromady. A přiblížit se tak ke splnění svého snu: obeplout svět.