Napětí a adrenalin, to není jen výsadou kaskadérů, ale do jisté míry i archeologů. Výsledek průzkumu totiž nikdy není zaručen. Mýtští archeologové ale před pár dny informovali o nálezech z průzkumů poslední doby.

Jedním z míst, které zkoumali, bylo středověké hradiště ve Vraclavi u Vysokého Mýta. „Pomocí detektorové prospekce se nám podařilo získat poměrně rozsáhlou kolekci mincovního materiálu,“ popsal nález z období raného středověku archeolog David Vích.

Nález pak prozradil zajímavou informaci. „Do nedávné doby se předpokládalo založení hradiště za vlády Vratislava II. anebo jeho otce, nicméně mincovní nálezy jednoznačně ukazují, že hradiště je ještě starší a vznikalo za vlády knížete Oldřicha,“ vysvětlil archeolog s tím, že šlo pravděpodobně o rok 1019.

Archeologický průzkum proběhl na náměstí Vaňorného v září a říjnu roku 2016. Sondy přilákaly řadu místních, kteří zasypali pracovníky muzea dotazy. Archeologům se ukázala být nejzajímavější až třetí sonda, ve které objevili 19 identifikovaných hrobů.
Archeologický průzkum odhalil lidské kosti spálené požárem

Dalším místem, kde probíhal archeologický průzkum, byla lokalita Křenov na Svitavsku. Nálezem byla bronzová sošku ženy, podle Davida Vícha je jednoznačně antického původu.

Plastika znázorňující ženskou postavu se do země dostala na přelomu druhého a třetího století a šlo o obětinu. „Tedy předmět záměrně uložený do země jako oběť vyšším silám,“ doplnil archeolog. Soška tak měla svým majitelům pravděpodobně zaručit šťastné překonání kritického úseku cesty. Jak doplnil David Vích, průzkum u Křenova proběhl v rámci projektu národní kulturní identity, jehož řešitelem je Centrum dopravního výzkumu v Brně.

Archeologové v roce 2016 pracovali i u kostela svatého Vavřince na mýtském náměstí Vaňorného. Archeologický průzkum tu za velkého zájmu veřejnosti proběhl při rekonstrukci náměstí a archeologové v zemi našli ostatky předků.

O loňských prázdninách pak prováděli průzkum na zřícenině hradu Brandýs nad Orlicí. Objevili pozůstatky vnitřních zdí v nejreprezentativnější části hradu a také narazili na třmen samostřílu, zlacenou nášivku na oděv, tři mince, část skládacích hodinek a ozdobný rámeček.

Při střetu dodávky a kamionu u Vysokého Mýta zemřel dnes navečer řidič dodávky.
Rizikový úsek I/35? U Vysokého Mýta