Pamatuje případ „brucelosy“

„Za pětadavacet let své praxe jsem nezažil, že by se člověk nakazil vzteklinou,“ říká ústecký veterinář Jaroslav Pirkl. Psí populace je podle jeho slov z velké části „provakcinovaná“, probíhala i pravidelná vakcinace lišek. „V tomto ohledu je u nás opravdu klid,“ dodává.

I když se v okrese Ústí už dvakrát objevila nemoc šílených krav, není podle Jaroslava Pirkla důvod k panice. „Především nikdo dosud neprokázal, že by se touto nemocí nakazil od dobytčete člověk. A každý kus dobytka, který je starší třiceti měsíců, se kontroluje, kontrolou prochází každý kus, který jde na jatka.“

Orlickoústecku se ovšem nevyhnula ani ptačí chřipka, která zde loni v létě opakovaně vypukla jako vůbec poprvé v republice ve velkochovech drůbeže. „Ani tady není na místě nějaká hysterie. V našich podmínkách je přenos ptačí chřipky na člověka velmi nepravděpodobný. Projití kolem drůbežárny se opravdu nemusíme bát. A drůbeže na talíři už vůbec ne, ta má za sebou přísnou kontrolu.“

Jedinou vážnou zkušenost nákazy má Jaroslav Pirkl s hajným, který před pár lety stahoval zajíce a nakazil se „brucelosou“. „To onemocnění nebylo u lidí popsáno snad třicet let. On se zřejmě řízl nebo poranil o nějakou kostičku. Nejdřív to vypadá jako chřipka, u mužů to ovšem končí bolestivým otokem varlat a může to být pro ně i hodně nebezpečné,“ vzpomíná veterinář.

A co domácí mazlíčci?

Není ovšem od věci zjistit, co může lidem hrozit od jejich domácích miláčků. „Viróz a bakteriálních nemocí, které se mohou přenést na člověka ze psů nebo koček, je opravdu velmi málo. Spíš to může být otázka nějakých parazitů jak vnitřních, tak i zevních, třeba blech, vší, klíšťat. Poměrně časté jsou ovšem plísňová kožní onemocnění třeba z koček, která se mohou přenést na méně odolné jedince.“ Jak dodal, často se mluví o „toxoplasmose“, která může ohrozit těhotné ženy. „Jde o krevní parazit, který se množí v kočkách. Tam snad může hrozit určité nebezpečí kupříkladu při manipulaci se syrovým masem nebo kontaktu s výkaly koček. Ale ani toto nebezpečí by se nemělo nějak zásadně přeceňovat,“ uzavřel ústecký veterinář.