Od července vzroste měsíční výše nájemného o dvacet procent za metr čtvereční. Namísto 44 budou lidé platit 53 korun.

Důvodem jsou podle starosty Václava Kubína vzrůstající náklady na údržbu a obnovu stávajícího bytového fondu. „Chceme vytvořit podmínky pro vybudování nových bytových kapacit ve městě. Dále to jsou zvyšující se náklady na údržbu a budování chodníků, komunikací a inženýrských sítí, což úzce souvisí s kvalitou bydlení,“ vysvětlil krok radnice starosta Kubín.

Zvýšení nájemného začalo vedení města připravovat už v prosinci loňského roku. Na stole přitom bylo více variant. Radní vybírali ze tří možností. Pro navýšení ceny nájemného hlasovali čtyři z pěti radních, Michal Souček (Ne azylovému domů v Králíkách) byl proti.

Nájemníci jsou podle králického starosty s navýšením nákladů na bydlení srozuměni. „Stávající nájemníci se zvýšením nájemného souhlasili, správce bytového fondu nevykázal, že nájemníci nesouhlasí,“ řekl starosta s tím, že finanční prostředky ze zvýšeného nájemného budou přednostně směřovány do údržby a rozvoje bytového fondu a infrastruktury.

Postupné navýšení

Nárůst poplatků za bydlení se dotkne rovněž obyvatel domu s pečovatelskou službou. Nízkou hladinu nájemného se městu až dosud dařilo udržovat díky čerpání dotací. Nyní však u šesti bytů regulované nájemné končí. Aby nebyl dopad příliš tvrdý, rozhodla se radnice navyšovat cenu postupně. Na úroveň ostatních městských bytů by se měly nájmy v domě s pečovatelskou službou dostat v roce 2021.

I tak to nájemníci pocítí. Letos a dva další roky vzrostou nájmy v šesti zmíněných bytech každoročně o 49 procent. Náklady na bydlení v městských bytech se po červencovém zvýšení posunou na cenovou hladinu komerčně pronajímaných bytů.

Spodní hranice

Podle webové aplikace Cenová mapa, kterou provozuje Asociace realitních kanceláří České republiky, se průměrná výše měsíčního nájemného za metr čtvereční v Králíkách pohybuje kolem 55 korun. Ve srovnání s ostatními městskými lokalitami na Orlickoústecku zůstanou i po zdražení nájmy v Králíkách na spodní hranici.

Nejvíce zaplatí za pronájem lidé v Lanškrouně, v průměru asi 71 korun za metr čtvereční. Kolem 68 korun se pohybují nájmy ve Vysokém Mýtě. V Chocni, která se od příštího roku rovněž chystá zvyšovat nájmy, je to 66 korun. Pětašedesát korun měsíčně za metr čtvereční platí nájemci v České Třebové nebo Ústí nad Orlicí, o korunu méně v Letohradu.

Pro srovnání, v Pardubicích musí lidé, kteří bydlí v pronájmu sáhnout do peněženky mnohem hlouběji. Cena za metr čtvereční se aktuálně pohybuje kolem 186 korun. Minulý měsíc to přitom byly bez pětikoruny dvě stovky. Meziročně však v krajském městě výše nájmů poklesla skoro o pět procent. A podobně nájmy mírně klesají i jinde na Orlickoústecku. (sme)