„U většiny z nich nebyla zohledněna ani inflace a zvýšené náklady spojené s údržbou a opravou bytů. Výsledkem tak bylo zvyšování rozdílu mezi výší městského a tržního nájemného,“ uvádí se v tiskové zprávě.

Nájemníci, kteří mají s městem uzavřenou smlouvu na dobu neurčitou se zakotvenou inflační doložkou, pocítí zvýšení nejméně. Platby se jim zvýší pouze o inflaci ze 49 na 56 korun na metr čtvereční, tedy zhruba o 14 procent. Hlouběji do rodinných rozpočtů sáhnou lidé se smlouvami na dobu neurčitou ale bez inflační doložky. Nájemné jim vzroste o 18 procent z průměrných 50 na 59 korun za metr čtvereční.

Nejvíce si připlatí nájemníci se smlouvami na dobu určitou, u kterých je podle platné legislativy možné určit nájemné do výše odhadní ceny bytu za metr čtvereční. Průměrné nájemné u těchto smluv je aktuálně 65 korun za metr čtvereční, nově vzroste o 23 procent na 80 korun za metr čtvereční. Lanškrounská radnice v souvislosti s tím připomíná, že nájmy i po zvýšení zůstanou hluboko pod odhadní cenou, která se pohybuje kolem stokoruny za metr čtvereční.

„Z nájemného se hradí opravy a údržba společných prostor domů, jako jsou například chodby. Dále to jsou také opravy v jednotlivých bytech a celkové rekonstrukce. Právě cena stavebních prací a jednotlivých služeb od roku 2010, kdy se nájemné zvyšovalo naposledy, vzrostla natolik, že současná výše nájmů neodpovídá realitě,“ vysvětluje starosta Radim Vetchý. Radnice chce ceny nájemného postupně sjednotit a vytvořit ceník bytů, ve kterém bude uvedena cena za metr čtvereční.

Město vlastní kolem 560 bytů různých velikostí. Převažují byty 2+1 o velikosti kolem 50 čtverečních metrů, o které je největší zájem. „Na losování a dražbě bytů bývá na jeden byt i několik desítek zájemců. Přesto, že město postupně byty opravuje, některé jsou ještě ve stavu, kdy se stavěly, proto vyžadují větší investice,“ říká Radim Vetchý. Starosta věří, že zvýšení nájmů pomůže kvalitu městských bytů zlepšit a spokojení, že budou i nájemníci.

Lanškroun není jediným městem na Orlickoústecku, které přistupuje ke zvýšení nájmů. V červenci se o 20 procent zdražilo nájemní bydlení lidem v Králíkách. Od Nového roku čeká zvýšení i nájemníky v Chocni nebo Ústí nad Orlicí.