Ceny tržních nájmů vloni v Pardubickém kraji vzrostly zhruba o deset procent. Nárůst se týkal hlavně měst, na venkově ceny spíše stagnují.

Konkrétně v Pardubicích nájmy podle studie poradenské společnosti Deloitte meziročně vyskočily o 12 procent, za metr čtvereční se tu platí v průměru 176 korun. V sousedním Hradci, který byl však loni krajským městem s vůbec nejrychlejším růstem nájmů, ceny za metr čtvereční vyskočily o 28 procent na 191 korun za metr čtvereční. Pro srovnání, v Praze stojí metr v průměru přes 300 korun.

„Příčina růstu cen je v tom, že lidé kupují druhé nebo třetí byty například pro svoje děti a pronajímají je dál,“ uvedl analytik firmy Deloitte Petr Hána.

Podle analýzy Deníku na základě výše nájmů v inzertních novinách a serveru Annonce však ve zbytku kraje nájmy spíše stagnují, někde dokonce klesají, jako třeba na Orlickoústecku.

V řadě menších měst začalo nájemní bydlení zlevňovat

Východní Čechy - Hradec Králové se vloni stal městem s vůbec nejrychlejším růstem nájmů v republice, kdy zde cena za metr čtvereční vyskočila oproti roku 2016 o 28 procent na 191 korun. V ostatních východočeských městech a hlavně na venkově se však tržní nájmy zvýšily mnohem méně a někde dokonce klesly.

Podle analýzy Deníku na základě dat z inzertních novin a Annonce nájmy klesly v okresech Jičín, Ústí nad Orlicí nebo Rychnov nad Kněžnou. V případě menších měst je věrohodnější sledovat právě celé okresy, ačkoliv v samotných městech mohly jít nájmy spíše nahoru. Venkovská sídla ale atraktivitu, pro nájemní bydlení neměla velkou nikdy a nadále ji spíše ztrácejí.

Konkrétně na zmíněném Rychnovsku kleslo podle těchto dat oproti roku 2016 průměrné nájemné za metr čtvereční o téměř pětikorunu na 164 korun. Záleží pochopitelně na řadě místních podmínek i na velikosti bytu.

Obecně roste poptávka po menších bytech, hlavně ve městech. Důvodem je rostoucí počet „singles“, tedy lidí žijících samostatně, bez partnera a rodiny.

Na Trutnovsku nebo Chrudimsku, což jsou přitom podobně jako Rychnovsko taktéž „venkovské“ okresy, nájmy ale naopak vzrostly. Vloni v obou případech o zhruba 15 procent.

Analytici ale očekávají zpomalení růstu nájemného. A začne se týkat i větších měst, kde je nájemní bydlení stále populární.

„I prodejní ceny bytů se ustálí,“ míní například Petr Hána z poradenské společnosti Deloitte.

Zajímavé je však srovnání loňských, rychle rostoucích cen nájmů se situací před osmi lety, po ekonomické a realitní krizi. Například v Hradci je nyní průměrné nájemné vyšší oproti roku 2010 jen o pět procent. Celorepublikově pak od té doby vzrostly nájmy zhruba o pětinu.