„V porovnání s předchozími roky zaznamenáváme letos výrazně vyšší zájem o ubytování na kolejích a aktuálně máme v pořadníku více než 300 nevyřízených žádostí,“ řekl ředitel správy kolejí Univerzity Pardubice Jan Brothánek.

Univerzita nabízí levné ubytování v šesti budovách v centru univerzitního kampusu. Celková ubytovací kapacita je 1650 lůžek. „O koleje jsem si včas nezažádala, takže už se na mě nedostalo. Naštěstí jsem s kamarády našla byt, který budeme sdílet,“ uvedla studentka Karolína, která nastupuje na vysokou školu prvním rokem.

Rostoucí cenu nájmů potvrzují i realitní kanceláře. „Situace je jiná oproti loňsku v tom že klesá průměrná cena například v Praze, naproti tomu v krajských městech cena vyrostla,“ informoval Lukáš Dostál ze serveru eSpolubydleni.cz.

Pardubická univerzita má pro studenty připraveno několik variant pokojů od dvoulůžkových až po čtyřlůžkové. Ke standardnímu vybavení pokoje patří postel, skříň, židle, stůl a lampička. Za to studenti zaplatí od 139 korun na noc. Zájemci si mohou vybrat i apartmán, kde za noc zaplatí přes tři sta korun. Měsíční ceny za ubytování se tak různí, navíc se i koleje každým rokem mírně zdražují. „Navýšení cen bylo u většiny pokojů spíše kosmetické, šlo o jednotky korun,“ uvedl Brothánek.

Mezi základní vybavení na kolejích patří i připojení k internetu. Studenti si ale musí připlatit za vlastní spotřebiče. Například za varnou konvici nebo lednici či mrazák zaplatí i tři koruny za den. Žadatelé o pokoj si mohou vybrat ze tří možností s rozdíly ohledně délky ubytování, termínu nástupu, konce ubytování a samozřejmě s rozdílnými cenami.

Spolubydlení mimo kampus

V sousedním Hradci Králové mají studenti o univerzitní koleje také velký zájem. „Bohužel naše kapacitní možnosti nám neumožňují vyhovět všem žadatelům o ubytování a museli jsme zhruba 300 zájemců odmítnout,“ sdělila ředitelka kolejí Eva Valentová.

Lékařská fakulta Hradce Králové je na tom ještě o poznání hůře. „Na naši lékařskou fakultu si letos podalo přihlášku k bydlení 1 453 zájemců, univerzita přijme 340 z nich,“ uvedla mluvčí Pavla Sedlářová.

Ne všichni si chtějí užívat studentský život na kolejích. Někteří volí spolubydlení mimo kampus. Realitní kanceláře a internetové stránky zprostředkovávající ubytování zaznamenávají klasicky největší aktivitu od konce léta do konce září. V tomto období se objevuje nejvíce nových nabídek a poptávek. „Největší zájem je o spolubydlení v krajských městech,“ popsal Lukáš Dostál. Situace na trhu s bydlením se navíc každý rok mění.

Vysokoškoláci se těší, že semestr začínají v posluchárnách a ne doma online výukou. Pro některé fakulty už zimní semestr začal. Další se připojí během konce září.