Související články vpravo…

Další významný posun v kauze záchrany historické budovy nádraží v Ústí nad Orlicí znamená rozhodnutí ministra kultury Jiří Bessera (TOP 09), který v závěru minulého týdne zamítl rozklad společnosti České dráhy a potvrdil květnové rozhodnutí ministerstva, jímž byla „Stará dáma“, jak budovu nazývají ti, kdo usilují o její zachování, prohlášena za kulturní památku.

Ministerstvo vedlo v uplynulých letech správní řízení, ve kterém prokázalo, že nádražní budova má nesporné památkové hodnoty, a to i přes nesouhlas vlastníka objektu Českých drah.

„Oceňujeme rozhodnutí ministra kultury s konečnou platností prohlásit historickou budovu nádraží v Ústí nad Orlicí kulturní památkou. Ministerští úředníci čelili nepředstavitelným tlakům Českých drah. Dokonce i bývalý ministr dopravy Gustáv Slamečka se netajil zájmem na demolici budovy. To, že ministerstvo ataky úspěšně odráželo a nakonec rozhodlo ve prospěch nádraží, je pro veřejnost pozitivním signálem,“ naznačuje nelehkou situaci, která řízení dva roky provázela, zakladatel sdružení Nádraží nedáme! Martin J. Kadrman. Sdružení považuje jednu etapu boje za záchranu nádražní budovy za uzavřenou. Jeho činnost však tímto nekončí. „Naším úkolem nyní bude vrátit přestavbu trati v Ústí zpět do hry,“ říká profesor Jiří Suchomel z liberecké univerzity.

Sdružení Nádraží nedáme! také formulovalo své cíle pro nadcházející období: přizpůsobit projekt z hlediska nákladů představám ministra dopravy Víta Bárty; na jižní straně nádraží nestavět žádné objekty (technologický objekt může být umístěn v prostorách současné budovy – jak je tomu v nedaleké Chocni; v rámci modernizace tratě kompletně zrekonstruovat „Starou dámu“; společně s Pardubickým krajem, městem a vlastníkem objektu pro budovu nalézt využití.

„Je to fajn, ovšem čekám od pana Kadrmana to, že sežene sto padesát milionů na rekonstrukci, abychom měli krásné a hlavně funkční nádraží. Městu v podstatě o nic jiného nešlo. Bojím se ovšem toho, že se může stát, že díky tomuto rozhodnutí v Ústí nebudou v budoucnu zastavovat vůbec žádné vlaky. Já jsem v podstatě placený za skepsi, já se nemám ve své funkci jen pořád radovat,“ řekl včera Deníku ústecký starosta Richard Pešek. Jak dodal, zná stanovisko Českých drah i Správy železniční dopravní cesty a ví, že obě společnosti rekonstrukci budovy financovat nebudou. „Moje obava pramení z představy, že by nádraží mohlo zůstat v současném stavu a jednoho dne, třeba za pět let, přijde statik a řekne, že je budova před spadnutím, zapáskuje prostor a zakáže lidem vstup na nádraží. A cestující z Ústí budou na vlak jezdit do České Třebové nebo do Chocně. Z toho mám hrůzu. A pokud se to stane, vina padne na občanské sdružení Nádraží nedáme!,“ uzavřel ústecký starosta.

(ký, čtk)