Zadluženost českých domácností je vysoká. Získat nebankovní půjčku není problém, a proto přibývá lidí, kteří se kvůli dluhům dostávají do problémů. Jak takovou situaci řešit nebo jak jí, v lepším případě, předcházet, chce napovědět informační akce, kterou do města přináší nadace Člověk v tísni s občanským sdružením Naděje.

Uskuteční se v úterý od 15.30 hodin v prostorách Základní školy praktické v Borku. Občany na ni mimo jiné zve výstižný plakátek zachycující muže svlečeného z kůže, jak sedí před luxusní plazmovou televizí. Stejně tak by mohl zachycovat tuto postavu na pláži, v drahém autě nebo při rozbalování vánočních dárků. Lidé si neváhají půjčit na cokoli.

„Seminář není jen pro místní obyvatele Borku, je pro všechny, kdo chtějí získat informace nebo už potřebují konkrétní radu a pomoc. Bude tu možnost sjednat si individuální schůzky s pracovníky Naděje nebo ´sociálky´, na kterých se budou řešit konkrétní věci,“ zdůrazňuje vedoucí pobočky Naděje Viktor Pešek spolu s tím, že akce je zdarma a koná se v rámci terénní sociální práce. Odborný lektor zájemce provede celou problematikou i méně známými skutečnostmi. Vysvětlí, problematiku RPSN, pravomoci exekutora, pojmy jako osobní bankrot nebo rozhodčí doložka. Účastníci navíc obdrží zdarma knihu se shrnutím všech informací.

Viktor Pešek neskrývá obavy z účasti: „Lidé si myslí, že když přijdou na přednášku, říkají tím ano, já ty problémy mám. Raději nepřiznají, že mají problém.“ V takové situaci by však podle něj tato hrdost měla jít stranou…