Už během pátečního dne se do Králík začínají sjíždět nadšenci vojenské techniky se svými blýskajícími se vozy. Sběratelé z celé republiky se chystají zúčastnit spanilé jízdy historických vojenských vozidel. Projet region Orlických hor chce dokonce početná skupina přátel z Brna s původními Mercedesy, jež patřily nacistům.

V sobotu brzy ráno tak nezbývá nic, než se obléct do uniforem, vyfasovat od organizátorů řízky v ešusu, tekutiny v bandasce a dorazit před vojenské muzeum v Králíkách, kde nadšení účastníci jen ladí poslední organizační detaily. Už před osmou hodinou ranní jsou všichni účastníci natěšeně nachystáni před vojenským muzeem v Králíkách. „Odjezd. Užijte si jízdu,“ hlásí Martin Večer, hlavní organizátor spanilé jízdy a provozní ředitel Vojenského muzea.

První zastávkou je náměstí v Žamberku, kde už čeká více než stovka zvědavců a také starosta města Oldřich Jedlička. Po zhruba půl hodině však řidiči hlásí odjezd a po silnici číslo 11 odjíždí do Vamberka. Kolemjdoucí i další řidiči zdraví spanilou jízdu máváním, někdo dokonce salutováním. Dopravu hlavně ve městech bravurně diriguje majitel motocyklu z roku 1938, jenž je ustrojen do četnické uniformy.

Ze Spanilé jízdy. Na náměstí v Kostelci nad Orlicí.
FOTO, VIDEO: Rychnovskem brázdila kolona historické vojenské techniky

Také obyvatelé Vamberku jsou zvědaví na nezvyklou povídanou. Starší pánové ukazují svým vnoučatům vozy, které pamatují z vojny a mezi sebou diskutují o tom, že dnešní mládeži by možná branná povinnost prospěla. Smysl pro řád a kázeň však nechybí organizátorům spanilé jízdy, a tak už 15 minut po desáté hodině, přesně podle plánu, opouští náměstí a míří do Kostelce nad Orlicí.

Jak se čas blíží k poledni, začíná být velké horko. Motorkáři a posádky v otevřených autech mají výhodu, pěkně jim profukuje. Ostatní vozy mají stažené okénka na maximum. K prvnímu zádrheli dochází při odjezdu z Kostelce nad Orlicí. Dodávka značky Tatra nechce nastartovat. Její protest však nemá dlouhého trvání, zkušený řidič si poradí a spanilá jízda může pokračovat.

„Kdyby nám policisté všechny dnešní přestupky nasčítali, tak nám všem seberou řidičáky,“ komentuje Martin Večeř jízdu svých kolegů. Má při tom však úsměv na rtech, vše je totiž předem domluveno, a tak přihlížející v Rychnově nad Kněžnou vědí, že jen žertuje. Právě během rychnovské zastávky vybalují chlapi vyfasovanou polní svačinu. Ruský důstojník a jeho parta navštěvují místní hostinec. Je třeba nabrat síly, cíl je ještě daleko. Na otázku od pánů z publika, zda by sami dokázali taková vozidla řídit, přichází odpověď. „Pokud řídíte manuální převodovkou, tak už si zvyknete jen na meziplyn. Jinak je to stejné,“ shodují se řidiči.

V Ústí nad Orlicí se koná 96. ročník staročeské poutě
FOTO: Kolotoče, balonky i zábava. Do Ústí nad Orlicí přijela pouť

Jak postupuje čas, stoupá ručička teploměru. V sanitce, která je také součástí kolony, je takové vedro, že kdyby byl člověk raněný, ale nohy mu sloužily, raději by do nemocnice odešel po svých. Ani přes vyšší teplotu ale neztrácí konvoj na kráse. „Podívej, Tomáši, tady mají přidělanou lopatku na autě, kdyby někde náhodou zapadli,“ ukazuje jeden z tatínku v Bartošovicích svému synovi.

Další dítě si pak všímá, že na jednom z Jeepů je podivná věc se znakem Coca-coly. „To je otvírák na lahve,“ vysvětluje majitel vozu a sedá do auta, aby mohla jízda pokračovat do další ze zastávek.

Potíž nastává mezi Bartošovicemi a Českými Petrovicemi. Jednomu z Gazů, ruské replice amerického Jeepu, totiž právě došlo palivo. „Spotřeba je 15 litrů na sto kilometru, není se čemu divit,“ usmívá se nad nastalou situaci řidič Gazu Petr. Duchapřítomní muži z ruského transportéru rychle přivazují auto na provaz a bez potíží takto dojedou až do Petrovic, kde za pozornosti malých i velkých zvědavců dotankují benzín. Problém je vyřešen.

Cílem jsou v pozdních odpoledních hodinách Králíky. Zdejší obyvatelé si celou osádku pohromadě mohou prohlédnout při společném focení. Následuje návrat do muzea. Tam se všichni řidiči shodují, že se celodenní akce vydařila a na akci, kterou finančně podpořil Pardubický a Královéhradecký kraj, dorazilo tento rok více diváků, než v roce předešlém.