Důvodem je, že zastupitelstvo systémově a dlouhodobě blokovalo vymáhání škody, která při zmanipulování zakázky vznikla. Ve hře je celkem přes 22 milionů korun. „Od roku 2013 jsme jako opoziční zastupitelé, respektive členové kontrolního výboru mnohokrát upozorňovali na zákonnou povinnost vymáhat po odpovědných osobách vzniklou škodu. Často jsme za tento náš postoj byli vysmíváni, dehonestováni a osočováni z politikaření,“ uvádí ve vyjádření zastupitelé Petr Andrle, Tomáš Kalous, Jaromír Prokop, Pavel Zářecký, Jaromír Žejdlík (Nezávislí a STAN) a Martina Hlaváčová (ČSSD).

Na riziko vyplývající z možného promlčení nároku na náhradu škody byli všichni zastupitelé opakovaně upozorněni v letech 2017 a 2019. „Zároveň byli poučeni, že případná nečinnost může mít pro ně trestněprávní následky. Na tyto výzvy však starosta, rada a zastupitelstvo nikdy neodpověděli ani nijak nereagovali. Promlčením město a jeho občané definitivně ztratili možnost získat zpět několikamilionovou částku, která mohla být využita na smysluplný rozvoj,“ pokračuje Tomáš Kalous.

„Neumím spočítat, na kolika zasedání zastupitelstva jsme podávali žádost o vymáhání škody, ke které došlo v kauze pěší zóna. Proč tato usnesení nebyla přijata se musíte ptát tehdejších koaličních zastupitelů,“ říká Jaromír Prokop.

Podle opozičních zastupitelů je podání trestního oznámení logickým výsledkem ignorace ze strany většiny zastupitelů. „Zároveň je možné to vnímat jako signál, že jezdit na červenou, tedy dlouhodobě a vědomě porušovat slib zastupitele se nevyplácí,“ dodávají jmenovaní v prohlášení.

Starosta Oldřich Jedlička (ANO) před koncem roku žádnou povědomost o trestním oznámení neměl. „S ohledem na skutečnost, že ve věci trestního oznámení, které na zastupitele měl podat spolek Oživení, jsem dosud nebyl kontaktován ani informován orgány činnými v trestním řízení, nebudu se k tomuto vyjadřovat,“ sdělil na dotaz Deníku. Podobně se vyjádřila i místostarostka Zdeňka Šebková (ANO). „Nemám žádné informace o trestním stíhání. Nic jsem k této věci neobdržela,“ uvedla.

Nad tím, že zastupitelstvo čelí trestnímu oznámení se nepodivuje ani opoziční zastupitel Josef Kotyza (SPD). „Bylo otázkou času, kdy s tím nějaký subjekt přijde. Faktem je, že se vina z domnělých či skutečných aktérů přesouvá na zastupitelstvo. Uvidíme jak se k záležitosti postaví orgány v trestním řízení,“ uzavírá.