VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na výstavě všem 'szmakowalo'

Libchavy – Přestože byla minulý týden místní základní škola kvůli vysoké nemocnosti zavřená, v sobotu pra- skala ve švech. V jejích prostorách byla totiž otevřena dvoudenní velikonoční výstava, kterou si nenechal ujít početný zástup Libchaváků všech generací, nechyběli ani návštěvníci z okolí.

18.3.2013
SDÍLEJ:

Z velikonoční výstavy v Libchavách.Foto: Deník/Karel Pokorný

Výstava se nesla v česko-polském duchu a byla připravena v rámci projektu „Partnerství nadevše", který realizuje obec Libchavy společně s polským městem (gminou) Strzelin.

Třídy se proměnily 
v pestré expozice

Zahájení mělo příjemnou atmosféru, o kterou se zasloužily pěvecký sbor místní školy Libchaváček, sbor Triola z partnerské školy v Kuropatniku, flétnový soubor Acri Tibia z Ústí nad Orlicí i vystupující děti z mateřské školy.
A pak už se otevřelo několik tříd, které se na víkend proměnily v pestré převážně velikonočně laděné prodejní expozice, z nichž si návštěvníci mohli domů odnést velikonoční aranže, perníčky, kraslice a mnoho dalších milých drobnůstek, které k svátkům jara neodmyslitelně patří.

Ochutnávka
 polské kuchyně

Bezesporu atrakcí se stala třída, která se změnila v improvizovanou restauraci, v níž mohli zájemci ochutnat tradiční polská jídla. Usměvavé kuchařky, jež přijely s polskou výpravou, nabídly hostům bohaté menu od sladkého pečiva a zákusků přes polévku v chlebu a klobásky až po různě upravená masa a saláty. „Czy szmakowalo pań- stwu?" ptaly se těch, kdo ochutnali a odpovědi byly jednoznačné: „Chutnalo a velmi…"
„Ochutnal jsem skoro všechno a můžu jenom chválit, je to zajímavá zkušenost," svěřil se Jiří Kovář z Libchav, který na výstavu přišel s celou rodinou. 
„Za myšlenkou uspořádat takovouto výstavu stojí obec, je to vlastně už druhý projekt, ve kterém spolupracujeme. První impuls přišel už někdy před třemi lety, tehdy se stavělo hlavně na spolupráci pěveckých sborů. Jejich škola má úžasný pěvecký sbor, který se jmenuje Triola, my máme náš Libchaváček. Umožnili jsme si vzájemné výměny, navštěvujeme se, dokonce i mimo projekt, což je úžasné," přiblížila spolupráci škol ředitelka libchavské „základky" Marie Linhartová. Jak dodala, velký zájem o otevření výstavy ji rozhodně potěšil. „Myslím si, že už jsme rodiče naučili do školy na akce chodit. Každoročně pořádáme jarmark, děláme tu kavárničky, rodiče naše akce vyhledávají, chodí k nám rádi."

Tři roky zdařilého partnerství

„Velikonoční výstavu děláme už čtvrtým rokem. Vždycky jsme ji dělali na obecním úřadu. Letos jsme ji ale zakomponovali do spolupráce s polským partnerem, zapojili jsme i školu – a vznikla takováto velká a podle mého názoru povedená akce. Hodně se tu prezentuje klub patchworku při základní škole, své výrobky tu vystavují také ženy z Červeného kříže z Horních Libchav, jsou tu výrobky dětí z našich mateřských škol. Pozvali jsme ale i soukromého prodejce šperků, máme tu i místní ´malérečku´ kraslic a bude tu předváděno zdobení perníků," řekla k výstavě starostka Libchav Jana Hodovalová. „Třešničkou na dortu" pak podle jejích slov byly ukázky polské gastronomie, které se u návštěvníků výstavy setkaly s velkým zájmem.
Jak připomněla, pro polské hosty byly už v pátek připraveny workshopy, při kterých pod odborným vedením vyráběli mj. košíčky z pedigu, papírové hodiny s malováním, věnovali se patchworku či připravovali aranže ze starých knih. „Děti i dospělí tím byli opravdu nadšení a tím víc, když jsem jim řekli, že výrobky nejsou určeny pro výstavu, ale mohou si je odvézt."
Tříletou spolupráci s gminou Strzelin hodnotí starostka jako velmi zdařilou. „Od roku 2010 se uskutečnila řada akcí jak v Polsku, tak u nás. Šlo o akce sportovců, hasičů, samozřejmě připomenu spolupráci školních pěveckých sborů, vznikla už řada neformálních vztahů," uvedla. „Partnera v Polsku jsme hledali přes Euroregion Glacensis, sešlo se nám víc nabídek, my jsme si vybrali Strzelin a byla to opravdu šťastná volba," uzavřela Jana Hodovalová.

Tvoří pro radost svou i druhých

Hodně vidět byla na velikonoční výstavě pozoruhodná práce klubu patchworku při libchavské škole. „Pracujeme už pět let, v různých skupinách. V některých nás je pět, někde až patnáct, scházíme se jednou za měsíc, některá skupina i jednou za čtrnáct dní. Pokročilejší se scházejí méně často, začátečníci častěji, protože potřebují vedení. Zájem je ale veliký, což nás samozřejmě těší. Hlavně nám jde o to, abychom dělali to, co nás baví, aby za námi zůstala nějaká pěkná věc, abychom si užili ruční práci samotnou. A pak je úžasné, když někdo přijde tu ruční práci, která dnes není až tak obvyklá, obdivovat, a něco si i odnese. To každého, kdo tvoří, potěší a je to i motor pro další práci," svěřila se Veronika Vaňousová, zástupkyně ředitelky školy.
„Je to tady nádherné, to by měl každý vidět. Za takovou výstavou je obrovské množství práce. A když pak přijde i tolik lidí, to musí organizátory těšit. Hezké bylo i vystoupení dětí při zahájení, výborná byla i ochutnávka polských jídel," hodnotila Marie Knapovská ze skupiny Červeného kříže v Horních Libchavách, která se na výstavě také prezentovala. 
 

Autor: Karel Pokorný

18.3.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Zdravotnictví - Zdravotnictví Pracovníci přímé obslužné péče v 19 000 Kč

Pracovníci přímé obslužné péče v oblasti pobytové péče PRACOVNÍK/NICE V SOCIÁLNÍCH SLUŽBÁCH - PEČOVATEL/KA. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 19000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: NÁSTUP MOŽNÝ IHNED, Společnost Ledax Vysoké Mýto o.p.s. hledá nového pracovníka/pracovnici na pozici, PRACOVNÍK V SOCIÁLNÍCH SLUŽBÁCH - PEČOVATEL/KA, MÍSTO VÝKONU: Domov pro seniory Vysoké Mýto, Žižkova č.p. 913, Litomyšlské Předměstí, 566 01 Vysoké Mýto, PRACOVNÍ NÁPLŇ: , - pomoc a podpora při podávání jídla a pití, - komplexní péče o uživatele domova, - poskytování ošetřovatelské péče, - vedení příslušné dokumentace, POŽADUJEME: , - způsobilost k právním úkonům, bezúhonnost, - znalosti a praxe v oblasti sociálních služeb výhodou, - absolvovaný kurz manikúra / pedikúra / kadeřnice , - dobré vyjadřovací a komunikační dovednosti, - schopnost empatie a sociálního cítění, - vysokou míru zodpovědnosti , NABÍZÍME:, - stabilní zázemí kvalitní české společnosti, - odpovídající platové ohodnocení, - pracoviště ve Vysokém Mýtě, - možnost dalšího rozvoje a profesního růstu, - zaměstnanecké benefity (příspěvek za nemocnost, 5 týdnů dovolené, náborový příspěvek), KONTAKT: životopisy zasílejte e-mailem na adresu kosinova@dfkgroup.cz. Pracoviště: Ledax vysoké mýto o.p.s. - pracoviště domov pro seniory vysoké mýto, Žižkova, č.p. 913, 566 01 Vysoké Mýto. Informace: Petra Košinová, .

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič nákladního automobilu 22 000 Kč

Řidiči nákladních automobilů (kromě tahačů) ŘIDIČ SKUPINY C. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22000 kč, mzda max. 26000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Dukelských hrdinů č.p. 359, Žichlínské Předměstí, 563 01 Lanškroun, Nabízíme: práci v příjemném kolektivu, příspěvek na stravování, masné výrobky naší produkce za zaměstnanecké ceny, příspěvek na životní a penzijní pojištění, Pracovní poměr na dobu určitou se prodlužuje 2x vždy po 6-ti měsících, poté doba neurčitá, Požadujeme: ŘP sk. C, profesní průkaz, samostatnost, spolehlivost, fyzickou zdatnost, Kontakt: pan Kořínek - telefonicky (po - pá, 8 - 16 hodin). Pracoviště: Jatka lanškroun, s r.o., Dukelských hrdinů, č.p. 359, 563 01 Lanškroun. Informace: Michal Kořínek, +420 731 069 924.

Administrativa - Administrativa Asistent, asistentka 17 360 Kč

Odborní asistenti v administrativě Referent/ka majetkoprávního odboru. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17360 kč, mzda max. 26110 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: VŠECHNY INFORMACE OHLEDNĚ VÝBĚROVÉHO ŘÍZENÍ A O NÁLEŽITOSTECH PŘIHLÁŠKY NALEZNETE NA ADRESE: www.ustinadorlici.cz, , PRACOVNÍ POMĚR: na dobu určitou, zástup za dlouhodobou pracovní neschopnost, TERMÍN NÁSTUPU: možný ihned, případně dle dohody, PLATOVÉ ZAŘAZENÍ: 9. PT dle nařízení vlády č. 341/2017 Sb., CHARAKTERISTIKA VYKONÁVANÉ ČINNOSTI:, - činnosti spojené s nakládáním s obecním majetkem podle zákona o obcích,, - správa a evidence majetku města a hospodaření s ním:, o vyřizování podání fyzických a právnických osob ve věcech majetkoprávních,, o vyřizování majetkoprávní agendy,, o vedení evidence kupních a ostatních majetkových smluv, sledování placení pohledávek včetně jejich vymáhání,, o vedení archivu majetku města obsahující zejména evidenci nemovitostí a evidenci uzavíraných smluv,, o provádění kontroly faktur hrazených z rozpočtu odboru a jejich evidenci,, o kontrola a naplňování závazků z uzavřených smluv archivovaných v majetku města a jejich aktualizace, včetně vymáhání jejich plnění., POŽADAVKY NA UCHAZEČE:, - střední vzdělání zakončené maturitní zkouškou,, - znalost zákona č. 128/2000 Sb., o obcích (obecní zřízení), ve znění pozdějších předpisů,, - znalost zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník, ve znění pozdějších předpisů, zejména část třetí Absolutní majetková práva a část čtvrtá Relativní majetková práva,, - znalost zákona č. 256/2013 Sb., o katastru nemovitostí (katastrální zákon), ve znění pozdějších předpisů,, - znalost zákona č. 340/2015 Sb., o zvláštních podmínkách účinnosti některých smluv, uveřejňování těchto smluv a o registru smluv (zákon o registru smluv), ve znění pozdějších předpisů,, - znalost práce na PC (MS Office), - flexibilnost, spolehlivost, pečlivost, - vysoké pracovní nasazení, VÝHODOU:, - praxe v obdobné funkci, LHŮTA, ZPŮSOB A MÍSTO DORUČENÍ PŘIHLÁŠEK:, Přihlášku s přílohami doručte do 07. 05. 2018 buď osobně na podatelnu Městského úřadu Ústí nad Orlicí, Sychrova 16 (do 14:00 hod.) nebo poštou (rozhoduje podací razítko pošty nebo podatelny městského úřadu) na adresu:, Městský úřad Ústí nad Orlicí, Kancelář tajemníka, Sychrova 16, 562 24 Ústí nad Orlicí, Uzavřenou obálku v levém horním rohu označte:, „Výběrové řízení č. 4/2018 – referent/ka majetkoprávního odboru – neotvírat“, Případné dotazy zodpoví: Ing. Marcel Klement, tajemník MěÚ, tel.: 465 514 222,, Eva Polakovičová, odborná referentka MPO MěÚ, tel.: 465 514 262, INFORMACE:, - po skončení výběrového řízení budou neúspěšným uchazečům řízení doklady obsahující osobní údaje vráceny,, - k výběrovému řízení budou pozvánky rozeslány na e-mail uvedený v přihlášce,, - vyhlašovatel si vyhrazuje právo výběrové řízení bez udání důvodů zrušit, případně veškeré přijaté přihlášky odmítnout, a to kdykoliv v průběhu i po vyhodnocení výběrového řízení,, - oznámení o vyhlášení výběrového řízení je zveřejněno na elektronické úřední desce na internetové adrese www.ustinadorlici.cz.. Pracoviště: Město ústí nad orlicí, Sychrova, č.p. 16, 562 01 Ústí nad Orlicí 1. Informace: Marcel Klement, .

Administrativa - Administrativa Administrativní pracovník 18 000 Kč

Všeobecní administrativní pracovníci ADMINISTRATIVNÍ PRACOVNÍK/NICE. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč, mzda max. 22000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Sokolská č.p. 226, Kerhartice, 562 04 Ústí nad Orlicí 4, Náplň práce:, - administrativní činnost, - práce na počítači, - fakturace, - příprava podkladů pro účetnictví, - obchodní činnost, Požadujeme: znalost AJ, Nabízíme: příplatek na stravování, Kontakt: telefonicky nebo osobně na sídle firmy (Kerhartice). Pracoviště: Kolář cz s.r.o., Sokolská, č.p. 226, 562 04 Ústí nad Orlicí 4. Informace: Karel Kolář, +420 603 146 091.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Závěrečný koncert jarní sezony v mýtské galerii nazvané Procházka staletími bude ve čtvrtek patřit pardubickému Chanson Trio Coucou  (na snímku).

Jarní sezonu zakončí v galerii šanson

Sokolové mají v kalendáři zaškrtnuty dva červnové dny

Naše školka: Mateřská škola Tisová

Orlickoústecko - Naše školka - projekt Moje první tablo: Když jsem šel poprvé do školky, byla ve mně malá dušička. Nevěděl jsem, jak to bez mámy a táty zvládnu. Dnes už bych se ale bez školky neobešel a chci, abyste všichni viděli, kam chodím a jaké tam mám kamarády!

Zachránili ženu, obdrželi symbolickou odměnu

Letohrad - Dar za záchranu lidského života obdrželi od města Jiří Sršeň a Michal Fajfr. Každý dostal tři tisíce korun za to, že dvanáctého března v pozdních večerních hodinách bez váhání vytáhli z potoka ženu a zachránili jí tak život. Peníze spolu s poděkováním jim ve středu 18. dubna na radnici předal starosta města Petr Fiala.

Vede celkové pořadí a může slavit dílčí vítězství

Orlickoústecko - Vysoký počet bodů si na své konto připsala velká řádka soutěžících. K tomu, aby se mohli přihlásit do boje o vítězství v pátém kole, bylo zapotřebí získat alespoň šestnáct bodů.

Připravte se na dopravní omezení, centrem města ve čtvrtek krouží cyklisté

Pardubice - Ve čtvrtek se v centru Pardubic pojede cyklistický Memoriál Josefa Křivky. Motoristé se musí připravit na dopravní omezení, která potrvají od 16-30 hodin zhruba do deváté hodiny večerní. Uzavřeny budou také některé zastávky MHD.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT