Levice příliš sympatií nemá

Voleb se mohl zúčastnit každý student gymnázia, který dovršil patnáctý rok. Celkem bylo registrováno 247 voličů, hlas odevzdalo 146 studentů, tedy necelých šedesát procent voličů. Jeden hlas byl neplatný. Celkem kandidovalo dvacet čtyři stan, studenti dali své hlasy třinácti z nich. Do poslanecké sněmovny by se pak podle výsledků jejich hlasování dostalo šest politických stran (více než 5 procent  hlasů), dvě strany by pak ještě dosáhly na příspěvek od státu (více než 3 procenta hlasů).
Výsledky studentských   předčasných voleb na ústeckém gymnáziu určitě nekorespondují s výsledky předvolebních průzkumů, které jsou pravidelně zveřejňovány agenturami, jež se průzkumy zabývají. Nejvíc „bodů" totiž u studentů s velkou převahou nasbírala TOP 09, získala  35,6 procenta hlasů. Následují ANO 2011 (12,3 %), KDU-ČSL  (9,6), Strana zelených (8,9), ČSSD (8,2) a Úsvit přímé demokracie Tomio Okamury (6,2). Poslanci těchto stran by tedy podle vůle studentů tvořili sněmovnu parlamentu.
Strany levé části politického spektra příliš sympatií studentů nemají. Svědčí o tom poměrně slabý výsledek sociálních demokratů a „propadák" komunistů, kteří získali pouhých 2,7 procenta odevzdaných hlasů a skončili na nelichotivém desátém místě. „Debakl současné pravice je vidět jen na propadu ODS," komentoval výsledek hlasování učitel Jakub Brdíčko, hlavní organizátor studentských voleb na ústeckém „gymplu". Občanští demokraté totiž u studentů skončili až za komunisty, byli jedenáctí.

Výrazně pravicová sněmovna

„Nejpravděpodobnější by byla koaliční vláda TOP 09 a KDU-ČSL , která by měla 118 křesel, neměla by však ústavní většinu. Premiérem by mohl být Karel Schwarzen- berg nebo Miroslav Kalousek. Nelze vyloučit ani širokou koalici TOP 09, KDU-ČSL a Strany zelených se 134 křesly. Sněmovna je v tomto složení výrazně pravicová. Prošlo by  jí  soukromé spoření na důchod, církevní restituce dle současného zákona, platby u lékaře, úsporný rozpočet nebo školné na vysokých školách," dodává Jakub Brdíčko.

Charizmatické  osobnosti táhnou

„Za zamyšlení stojí, proč naši studenti volili tak pravicově. Vzorek studentů gymnázia se zcela vyčleňuje z preferencí většinové společnosti, alespoň dle průzkumů. Znovu se potvrdilo, že naše žáky neodrazuje ani hrozba školného na vysokých školách. Vysvětlení bychom mohli hledat v psychologické rovině:pravice a ANO 2011 se orientují na lidi, kteří se cítí být úspěšní, mají větší příjmy a naši voliči se ve svých představách o budoucnosti raději identifikují s touto sociální skupinou. Je pravděpodobné, že se projevila nízká míra nezaměstnanosti u rodičů našich studentů a poměrně vysoký počet rodičů – podnikatelů," pokračuje pedagog. Jak upřesňuje, strany s výraznými charizmatickými osobnostmi (Schwarzenberg, Babiš, Okamura) mají ze šestice vítězů více než polovinu hlasů, studenti tedy vybírali podle osoby vůdce,  nejlépe neformálního, nekonvenčního, nikoli podle volebního programu.

Je to tak trochu hra, ale…

Mimořádné parlamentní volby se nezadržitelně blíží, zbývají už jen týdny. Volební preference stran se stále hýbou, předvolební kampaň začíná  nabírat nejvyšší obrátky a ve snaze získat přízeň voličů nasadí kandidující partaje určitě i hodně silné kalibry. Studentské volby jsou tak trochu hrou. Rozhodně jsou ale i zajímavou sondou do názorů nastupující generace. Nakonec i z jejích řad se voliči rekrutují. Takže názory studentů nelze opomíjet. (gymuo, ký)