Proto ani nekonečné přívaly vody, které se ve středu 22. května valily z šedočerné oblohy nemohly vzít 120 žákům ze sedmi základních škol z Orlickoústecka a sousedního Olomouckého kraje chuť aktivně se seznámit s univerzálním a velice žádaným oborem – opravář zemědělských strojů. Mezi školáky zavítali také radní Pardubického kraje – Bohumil Bernášek, zodpovědný za školství, a Hana Štěpánová, do jejíž gesce patří regionální rozvoj, evropské fondy a inovace.
Hned po příchodu se účastníci TECHNOhrátek mohli přesvědčit o tom, jak se králické učiliště za poslední roky vylepšilo. Modernizace tohoto areálu začala v roce 2015 a letos už investice do areálu dosahuje částky téměř 50 milionů korun a to především z prostředků Pardubického kraje.
Už to není černé řemeslo
„Opravář zemědělských strojů je nejvšestrannější ze všech strojírenských oborů a absolventům umožňuje nesmírně široké možnosti pracovního uplatnění. Žáci mohou absolvovat během studia bezplatně tři svářečské kurzy i tři skupiny řidičského oprávnění, které by dohromady stály více než 60 000 korun,“ uvedl v rámci slavnostního vystoupení radní Bohumil Bernášek.
Žáky a také žákyně 7. a 8. tříd z Červené Vody, Klášterce nad Orlicí, Tatenice, Výprachtic, Hanušovic, Starého Města pod Sněžníkem a Štítů motivovali k volbě této profese také další hosté, mezi nimiž byli starosta Králíků Václav Kubín, ředitelka kontaktního pracoviště Úřadu práce v Ústí nad Orlicí Vladimíra Lesenská nebo regionální manažer Svazu průmyslu a dopravy Richard Koubek.
„Pokud si tento obor vyberete, budete mít v životě výborné pracovní uplatnění. Čtrnáct let jsem vykonávala funkci starostky v Morašicích a obec také vlastnila různou techniku. Když se však něco porouchalo, často nebyl nikdo, kdo by závadu opravil. Dokonce i místní zemědělské družstvo říkalo, že nemá lidi… Odborníky, které bychom tenkrát tak potřebovali, se můžete stát právě vy. Toto řemeslo už navíc dávno není černá práce, ale naopak při něm obsluhujete moderní stroje,“ řekla radní Hana Štěpánová.
Klobásy a zmrzlina na závěr
Připravené aktivity v autoškole, autodiagnostice, kovárně, obrobně, svařovně a zámečně byly schované pod střechou velké dílenské haly. Rychlé přesuny mezi dešťovými kapkami se tak týkaly pouze stanoviště integrovaného záchranného systému. Zde žákům moderní techniku představili příslušníci Policie ČR Králíky, členové Hasičského záchranného sboru Králíky a záchranné zdravotnické služby František Prokopec Červená Voda.
„Kromě klasických činností, jako byla montáž kola na osobní automobil nebo výroba kovových štítků, žáky zaujala návštěva kovárny, v níž si mohli z rozžhaveného železa vykovat hrot. Především chlapce bavilo virtuální svařování na trenažéru. Všichni také absolvovali dopravní test a vyzkoušeli si základy první pomoci,“ přiblížil některé z aktivit na šesti speciálních pracovištích Vladimír Zemánek, manažer projektu TECHNOhrátky.
V dopolední soutěži manuálních činností prokázala největší zručnost výprava Základní školy Jindřicha Pravečka Výprachtice, která si kromě ovocného dortu domů odvezla i model traktoru Steyer – ten opravdový získá SOU opravárenské Králíky s přispěním Pardubického kraje po prázdninách. Ve vědomostním kvízu Hej Ty, víš to? byli nejúspěšnější žáci Základní školy Staré Město pod Sněžníkem ze Šumperska.
Tradiční tečku za TECHNOhrátkami v Králíkách představoval závěrečný piknik, při němž si všichni aktéři pochutnali na výborných klobásách a zmrzlině. A vůbec jim nevadilo, že místo rozkvetlé přírody museli být schovaní v hale.
(tz)