Slavnostního zahájení se zúčastnili také senátor Petr Šilar, třebovská místostarostka Jaromíra Žáčková a radní Josef Kopecký. Ti společně s místní Českou křesťanskou akademií převzali záštitu nad českotřebovským čtením Bible. Pozváni byli radní a zastupitelé města, ředitelé škol a dalších významných organizací. Odpoledne četl z Bible také hejtman Pardubického kraje Martin Netolický.

Bibli dosud nikdo „neporazil"

Na náměstí se do mikrofonu četly předem vybrané kapitoly Bible. Lidé se střídali, zapojilo se nejméně padesát pět čtenářů. Na některé se ke konci ani nedostalo. Souběžně se tentýž den konalo hodinové čtení Bible v Domově pro seniory. Akci organizačně zajistily dvě místní církve: Sbor církve bratrské a římskokatolická farnost – děkanství Česká Třebová.
Myšlenka Celonárodního čtení Bible vznikla před pěti lety, kdy vyšly tři nové překlady Bible. Čtení se konalo v desítkách měst a obcí po celé České republice. Smyslem čtení je připomenout význam velikonočních svátků a upozornit na Bibli jako naše společné kulturní a duchovní dědictví. Bible neboli Kniha knih je nejčtenější knihou světa. Velikonoce jsou pak největším křesťanským svátkem, připomínkou Kristova ukřižování a vzkříšení.
„Mnoho lidí se již pokoušelo Bibli ´porazit´, ale nikomu se to nezdařilo," říká jeden z členů organizačního týmu, Petr Horáček. „Náš ředitel střední školy, upřímně přesvědčený komunista, se před 32 lety rozhodl, že nám v jedné hodině osvětlí, jak jsou Bible a víra již překonané. Při výkladu z Bible tu a tam citoval. Během této hodiny jsem nabyl silného přesvědčení, že na té Bibli musí něco nesmírně důležitého být. Tak začala má cesta hledání víry, mým prvním misionářem se stal paradoxně komunista."
V orlickoústeckém okrese se ke čtení přihlásila i další města: Ústí nad Orlicí, Vysoké Mýto, Žamberk a Kunvald. Četlo se mj. také v Pardubicích. V České Třebové se letos konal druhý ročník čtení, loni ho organizoval místní Sbor církve bratrské. (dh)