Ústecká radnice pozvala všechna svá partnerská města. Kontakty jsou v současné době aktivně udržovány se čtyřmi evropskými městy, s pátým, Massa Martanou v Itálii, jsou již delší čas na popud Italů přerušeny kvůli ekonomické krizi. Zahraniční návštěvy bude Ústí hostit o víkendu. „Přijedou zástupci Berlína-Neuköllnu a Bystřice Kladské,  omluvilo se vedení  Popradu a Ambergu," upřesnil místostarosta Zdeněk Ešpandr.
Bývá také zvykem, že soubory a kapely z partnerských měst účinkují na městských slavnostech. Letos bude v Ústí hostovat polská kapela HAK Band, posluchačům zahraje během rockového pátku. V sobotu navečer se na pódiu objeví německá skupina Taxi hrající poprock.  Delegaci z Německa zpestří pobyt v Česku  i výlet do Litomyšle.
Na slavnosti přijede ještě jedna návštěva z polského partnerského města. Souvisí s družbou mezi seniory. „Senior klub pozval seniory z Bystřice Kladské. Přijedou jako  zájezd v počtu dvaadvacet lidí. Zúčastní se i sobotního výstupu na Andrlův chlum, kde bude i přednáška o historii chaty a tohoto turistického místa, odpoledne pak bowlingového utkání v Radavě," dodal Zdeněk Ešpandr.