Je to sice o dva méně než předcházející rok, přesto to nic nemění na nebezpečnosti silnic. Mrtvých ubylo celorepublikově, vloni zemřelo na českých silnicích 547 lidí.

„To, co se na našich silnicích děje, je celospolečenský problém. Musí se jím zabývat všechny orgány ve veřejné sféře,“ bilancoval loňskou statistiku ředitel české dopravní policie Jiří Zlý.

Prohřešky s nejtragičtějšími konci jsou nepřiměřená rychlost, nesprávné předjíždění a nevěnování se řízení. Společně s houstnoucím provozem je to smrtelná kombinace.

Vůbec nejhorší bouračky, pokaždé se dvěma mrtvými, se staly v blízkosti Pardubic.

Ubylo i zraněných

Při první se na široké, rovné a k rychlé jízdě svádějící státovce I/2 do Přelouče na křižovatce u Kokešova na konci března čelně střetla dvě auta. Dva lidé zemřeli na místě. „Při nehodě sehrál roli alkohol a nebezpečné předjíždění,“ uvedla policejní mluvčí Markéta Janovská.

Druhá nehoda se dvěma mrtvými se stala v létě na rychlodráze do Chrudimě.

Počátkem srpna se tady, taktéž na přehledném a širokém úseku poblíž Medlešic, čelně srazily dvě dodávky, a to Renault Master a Ford Tranzit.

„Jednu řídil 20letý muž a jel od Chrudimě na Pardubice. V protijedoucí pak cestovalo pět cizinců, jejich řidič nehodu nepřežil. Zraněním podlehl na místě. Všem v druhé dodávce bylo kolem třiceti let,“ uvedla policejní mluvčí Markéta Janovská.

Druhá oběť nehody podlehla svým zraněním později v nemocnici.

Vedle počtu mrtvých vloni mírně ubylo i zraněných – 123 těžce a 1386 lehce. Počet nehod ale vzrostl. Vůbec nejméně nehod v historii se stalo v Česku stalo v roce 2017. Až do roku 2008 naopak počty mrtvých při nehodách byly dvojnásobné než letos.

„V Pardubickém kraji zůstává nejčastější příčinou dopravních nehod nesprávný způsob jízdy (2218 nehod, při kterých zemřelo 16 osob). Nejtragičtější příčinou je stále nepřiměřená rychlost, kdy při 662 nehodách zemřelo 9 lidí. U 247 nehod byl zjištěn u viníka alkohol, z toho 189 případů v hodnotě nad 1,0 promile,“ uvedla včera policejní mluvčí Pardubického kraje Markéta Janovská.

Astronomické výše dosáhly způsobené škody.

„Odhadnutá hmotná škoda policií na místě nehody činila za celý loňský rok v Pardubickém kraji 243,51 milionu korun,“ dodala policejní mluvčí Janovská.