„Pomozte našim alejím“, vyzvala Rudoltické místní komise životního prostředí. Dvoudenní akce, při které se měla kaštanová alej vyčistit a hlavně shrabáním listí chránit před nebezpečnou klíněnkou, skončila tak trochu zklamáním.

Osud stromů už lidi nezajímá?

Zatímco zhruba před třemi lety přišlo pomoct jírovcům v zámecké aleji kolem šedesáti lidí, dnes už asi osud krásných stromů lidi tolik nezajímá. „Počítali jsme, že se akce zúčastní tak čtyřicet až padesát lidí a že vyčistíme celou alej,“ říká místostarostka a spoluorganizátorka akce Erika Kohoutová. „Pro případ špatného počasí se vybral prodloužený víkend, aby se dalo pracovat v sobotu nebo v neděli dle počasí. Skutečnost byla taková, že se nás v sobotu sešlo osmnáct, a tak jsme si dali repete a pokračovali jsme v započaté práci i v neděli, kdy se nás sešlo opět osmnáct. Ze dvou třetin titíž, co předchozího dne.“ Klíněnka je hmyz z řádu motýlů, který napadá jírovce a způsobuje postupné odumírání listů. Strom oslabí a je tak více náchylný k různým chorobám, které jej mohou zničit. Na řadě míst republiky proto lidé brání kaštanové aleje proti škůdci sběrem napadaného listí, které pak i s larvami klíněnky zlikvidují.

Dobrý pocit z díla, ale také zklamání

Protože ale dobrovolníků v Rudolticích bylo málo, pracovali po oba dny od rána až do tmy. „Byla to práce velice tvrdá, všichni jsme si odnesli domů pořádné mozoly, ale také dobrý pocit z vykonané práce,“ shrnula akci Erika Kohoutová.

Nezájem většiny lidí však organizátory akce zklamal. „Jindy rušné sídliště Zámeček bylo skoro liduprázdné, jen abychom náhodou nechtěli pomoct,“ povzdychla si místostarostka. „Ani naším velkým úsilím se nedalo v tomto počtu lidí zvládnout vyčistit celou alej. Přes značnou propagaci i zajištění teplého občerstvení evidentně scházely další ochotné ruce.“

DANA POKORNÁ