DĚTI PLAVOU RÁDY

Pardubický kraj na tom se zájmem o výuku plavání není tak špatně – podle dat České unie školního plavání (ČUŠP) tu neplave pouze 4,5 procenta žáků. Například Plaveckou školou Chobotnice v Ústí nad Orlicí ročně „proplavou" tři tisíce žáků. „V tuto chvíli máme kapacitu plavecké školy plnou," přiblížila vedoucí Lucie Kiliánová. Plave se také ve Vysokém Mýtě a České Třebové. „Aktuálně u nás plavou žáci prvních až pátých tříd – jak třebovských, tak dojíždějících z blízkého i vzdálenějšího okolí," popsala Renata Klaclová z českotřebovské plavecké školy s tím, že jezdí děti například z Ostrova, Jablonného nad Orlicí, Rybné nad Zdobnicí. Využívaný je i bazén při Základní škole Dobrovského v Lanškrouně. Do sousedního okresu jezdí plavat Králičtí. Místní základní škola vyráží za plaváním do Zábřehu.

O tom, zda se má plavání stát povinným, se diskutuje už delší dobu. Nyní záměr dostává reálné obrysy, ministryně školství Kateřina Valachová na úterní schůzce s vysokomýtským poslancem Augustinem Karlem Andrlem potvrdila, že její resort počítá s tím, že plavání bude povinné od školního roku 2017/2018.

Samostatnou kapitolou je pak financování. Dosud si často museli rodiče na plavání dětí přispět, nově by však měla být úhrada na státu, náklady jsou odhadovány na 300 milionů korun ročně. „Ministerstvo financí poskytne ministerstvu školství z hazardu tři miliardy korun, z nichž tři sta milionů bude alokováno na povinnou plaveckou výuku. Tato částka pokryje všechny náklady včetně nákladů na mzdy učitelů, pronájem bazénů a dopravu," popsal záměry poslanec.

BEZPEČÍ U VODY

Finanční podporu ministerstva oceňuje i předseda ČUŠP Ladislav Botek, podle jehož slov finance podpoří stávající funkční systém výuky plavání žáků základních škol. „Za neuvěřitelně nízkých nákladů odstraní plaveckou negramotnost, naučí pohybovou dovednost, která se dá provozovat do pozdního seniorského věku, přispívá k upevnění zdraví a dělá pobyt u vody nejenom příjemným, ale především bezpečným," připomněl výhody pobytu ve vodě Ladislav Botek.

S vodou je spjato léto a dovolená. Podle Ladislava Botka je důležité se ve vodě umět pohybovat. „U vody a ve vodě je svoboda a bezpečí. Lidi si to uvědomují a podle toho jednají. Opravují se zastaralé bazény, staví se aquaparky. Jenom by architekti neměli zapomínat na požadavky pro výuku plavání," zdůraznil předseda unie.

Povinné plavání bylo i jedno z témat na nedávném krajském shromáždění Sdružení místních samospráv Pardubického kraje v Českých Heřmanicích. Podle Andrleho bude jeho zavedení jedním z nástrojů, jak zvýšit pohybové aktivity dětí a odstranit plaveckou negramotnost části současné populace dětí.