Jednání bylo svoláno kvůli kauze pěší zóna, která se vleče od roku 2009. Z výběrového řízení na stavbu veřejného prostranství byla tehdy vyřazena firma Agile a zakázku získala firma Testa, která ji provedla o miliony dráž. Pětiletým trestem za pletichy to odnesl bývalý místostarosta Ryan Strnad, další muže z hodnoticí komise Vrchní soud v Praze omilostnil od udělených podmíněných trestů.

Opozice trvá na vymáhání škody na tehdejších aktérech kauzy, nyní svůj požadavek opírá o znalecký posudek Dušana Jurčíka z Mendelovy univerzity v Brně. Ten shledal, že městu vinou členů hodnoticí komise, členů rady i pracovníků zadavatele vznikla škoda. Vyjádřena může být na jedné straně pokutou od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže, která zatím však nebyla pravomocně uložena, na straně druhé rozdílem cen odmítnutého a vybraného zhotovitele, který činí asi 7 milionů korun.

Na středečním jednání opozice navrhovala odvolání starosty Jiřího Dytrta a radní Jiřiny Jirešové a podání trestního oznámení i žalob. Řádné jednání zastupitelů, jehož bodem bude i znalecký posudek, se koná v úterý 21. června od 15 hodin.