Na osm set příznivců létání si nenechalo v sobotu odpoledne ujít letecký den, který uspořádal místní aeroklub. Ti, co přišli, rozhodně nelitovali. Pořadatelé totiž připravili atraktivní program, který musel uspokojil i náročného diváka.

Strhující akrobacie mistra republiky

Letecký den zdařile navázal na úspěšné aviatické odpoledne, které žamberský aeroklub uspořádal před třemi lety. „Tako akce měla příznivé ohlasy a přivedla nás k myšlence připravit letecký den, nebo spíše den otevřeného letiště. Příprava nebyla jednoduchá, ovšem nakonec jsme dali dohromady program, který návštěvníky určitě zaujal,“ řekl Deníku vedoucí organizačního týmu Miroslav Štěpán.

Část programu byla věnována větroňům (Žamberští provozují leteckou školu s výukou létání na větroni), diváci mj. viděli premiérový dvojvlek větroňů Blaník za zemědělským letounem „Čmelák“. Nebe nad žamberským letištěm patřilo i řadě dalších zajímavých strojů, diváci viděli například „hašení požáru“ legendární Andulou – dvojplošníkem AN–2, který předvedl také pozoruhodnou letovou ukázku, strhující bylo vystoupení Jana Rolínka, který za doprovodu hudby předvedl na větroni Blaník jedinečnou akrobatickou sestavu. Vyvrcholením celého odpoledne se pak stalo akrobatické vystoupení čerstvého mistra republiky Miroslava Sázavského z Liberce, jenž se představil se speciálem Z–50, s nímž přilétl z akrobatického centra v Moravské Třebové.

V programu byla i řada dalších „čísel“: parašutisté, modeláři, prezentace vrtulníků nebo unikátního vznášedla… A diváci nešetřili chválou. Jedním z nich byl Jan Mračno, sám aktivní letec, jehož fandové létání znají mj. jako zasvěceného moderátora setkání ultralightů na letišti v Jehnědí. „Byl jsem zvědavý, jaký program Žamberští připraví. Líbí se mi, že je tu zastoupeno téměř všechno od sportovního létání, přes mnohé další až po profi. Viděli jsme zemědělskou techniku, záchrannou službu, parašutisty, modeláře, akrobaty – prostě vše, co je dnes na našem nebi možné spatřit. Možná bych přivítal podrobnější komentář při akrobatických ukázkách, ale jinak jsem opravdu spokojený, je to výborná akce, zaznamenal jsem chválu od mnoha diváků. Moc mne zaujala akrobacie Blaníku, ovšem také ukázky vyšší pilotáže Anduly, které byly až na hranici akrobacie,“ řekl Deníku. Chvála diváků může pořadatele jen těšit. Nezbývá než veřit, že jim bude také motivací pro příští roky a že se fandové létání budou na žamberském otevřeném letišti scházet i budoucnu.