Na Orlickoústecku jich je většina, a služby společnosti využívají i města Brandýs nad Orlicí, Choceň, Králíky nebo Letohrad.
Od Nového roku vzrostla cena vodného na 41,06 a stočného na 44,51 korun. Celkem odběratelé za vodu zaplatí téměř 86 korun, což je o čtyři koruny více, než vloni. Podobný nárůst, tedy přibližně o čtyři koruny, proběhl i předloni. Při průměrné roční spotřebě 32 krychlových metrů na odběratele se tak lidem voda průměrně zdraží o 116 korun.

„Představenstvo společnosti posoudilo všechny závazné podmínky cenotvorby, jimiž je vázána a současně i sociální dopady zvýšení cen vodného a stočného. Jsme přesvědčeni, při důležitosti vodárenských služeb pro život každého z nás, že ceny vodného a stočného budou v porovnání s některými takzvaně zbytnými službami stále přijatelné,“ vysvětlil ředitel VAK Bohuslav Vaňous.

Nejlevnější vodu v kraji má Žamberk

Naopak nejlevnější cenu vody na Orlickoústecku, a současně i v Pardubickém kraji, mají obyvatelé Žamberka. Oproti zákazníkům VaKu zaplatí a metr krychlový o 32 korun méně. Cena vodného byla pro letošní rok stanovena na 22,42 a stočného na 31,62 korun. Město je, spolu s dalšími dvěma obcemi, vlastníkem vodárenské společnosti a cenu vody si hlídá.

Psychologické hranici osmdesáti korun za metr krychlový se v nové roce přiblížilo i Ústí nad Orlicí. Cena vodného byla stanovena na 31,63 a stočného na 47,41 korun. Dohromady obyvatelé města letos za vodu zaplatí 79,41 korun.

„Oproti minulým rokům, kdy cena stagnovala dochází nyní k mírnému navýšení jak vodného tak i stočného. Důvodem je v menší míře nárůst provozních nákladů, větší část pak tvoří generování dostatečných zdrojů na obnovu a rozvoj vodohospodářské infrastruktury,“ uvedl jednatel společnosti Tepvos Václav Knejp.

Těsně pod nebo jen mírně nad hranicí sedmdesáti korun za metr krychlový vody se drží ceny v České Třebové a Vysokém Mýtě. O něco méně narostly náklady na vodu pro obyvatele České Třebové. Za vodné lidé zaplatí 36,57 a za stočné 32,54 korun. Celkem se cena vody ve městě posunula mírně přes 69 korun za kubík. Oproti předchozímu roku zdražila o necelé tři koruny. Asi o dvě koruny víc za metr krychlový zaplatí obyvatelé Vysokého Mýta. Cena vodného byla stanovena na 37,43 a stočného na 33,43 korun.

Vůbec nejdražší vodu v Pardubickém kraji měli vloni obyvatelé krajského města. Cena za kubík vyšplhala téměř na devadesát korun. Jen o dvě koruny méně platili za vodné a stočné lidé v Moravské Třebové. Letos si však připlatí ještě o šest korun víc. Celková cena za vodné a stočné ve městě vzrostla na 94,18 korun.