Turisté, kteří dorazí do Lanškrouna, mohou nyní využívat moderní systém pro poskytování informací prostřednictvím mobilních telefonů a QR kódů. Stačí, když si do svých mobilů před cestou stáhnout aplikaci nazvanou Mobilní průvodce. Tuto aplikaci jim v Lanškrouně s pomocí technologií Bluetooth nebo WiFi nabídne i každý z deseti nově instalovaných vysílačů. Po jejím stažení a spuštění mohou čerpat z databáze informace, například o ubytování, stravování nebo přírodních zajímavostech. Co se týče objektů, u každého je jeho fotografie, stručný popis a poloha na mapě. Součástí aplikace je i průběžně aktualizovaný kalendář akcí. Informace jsou poskytovány ve čtyřech jazycích, vedle češtiny i v angličtině, polštině a němčině.
Majitelé chytrých telefonů zde mohou využít i další novou službu: virtuálního průvodce pomocí QR kódů. Po městě je umístěno osmdesát tabulek, které popisují místo, u nějž turista právě stojí. Každá tabulka je označena i tzv. QR kódem, který při použití čtečky nasměruje vlastníky mobilních telefonů k podrobnějším informacím umístěným v mobilním prohlížeči webu.
„Na deseti turisticky nejfrekventovanějších místech ve městě je umístěn vysílač pro bezplatné připojení k síti WiFi a Bluetooth. Mobilní průvodce městem Lanškroun je vytvořen pro čtyři operační systémy a zpřístupněn na stránce http://qr.lans-kroun.eu. Kromě off line aplikace ke stažení je možné jít na mobilního on line webového průvodce na http://m.turista.lanskroun.eu bez nutnosti jakékoli instalace," dodal podrobnosti Miloš Krejčí.
O moderním turistickém průvodci informují turisty letáčky, které město vydalo i v angličtině a polštině. Na vybraných objektech jsou také tabulky a samolepky. Pořízení systému stálo Lanškroun přes čtyři sta tisíc, bylo však součástí projektu, na nějž město získalo dotaci z evropských fondů. (zr, daf)