V sobotu si lidé po celém světě připomenou povstání Tibeťanů proti čínské okupaci, při němž v roce 1959 zemřelo více než 80 tisíc Tibeťanů.

Mnoho měst napříč celým Pardubickým krajem se znovu zapojí do kampaně Vlajka pro Tibet, jejímž cílem je poukázat na dlouhodobé porušování lidských práv v Tibetu, a na svých úředních budovách vyvěsí tibetskou vlajku.

Do kampaně se zapojí i krajské město, které vlajku vyvěsilo poprvé už v roce 2003. „Radnice už po šestnácté vyvěsí tibetskou vlajku. Znovu se tak připojí k mezinárodní kampani připomínající boj Tibeťanů za svobodu,“ uvedla tisková mluvčí Magistrátu města Pardubic Alexandra Tušlová.

Vlajka se ukáže také na náměstí v Přelouči „Město Přelouč je jedním z prvních podporovatelů kampaně a vyjadřujeme tím podporu ochraně lidských práv,“ vysvětlila starostka Přelouče Irena Burešová.

Vyjádřit solidaritu s Tibeťany se rozhodla také ostatní okresní města, tedy Chrudim, kde vlajka kromě jednoho roku visí pravidelně již od roku 1999, dále pak Ústí nad Orlicí i Svitavy.

„I letos podpoříme obyvatele Tibetu tak jako každý rok, zároveň se tím snažíme šířit povědomí o tomto konfliktu,“ upozornil starosta Svitav David Šimek.

„Již na začátku volebního období jsme si odsouhlasili, že se budeme zapojovat do této kampaně. I v současné době cítíme nutnost podpory lidských práv,“ doplnil starosta Ústí nad Orlicí Petr Hájek důvod, proč se vlajka objeví i na městské budově.

Když vždy, tak i letos

Do kampaně na podporu lidských práv v Tibetu se zapojí také Litomyšl. „Vždy jsme vlajku vyvěšovali a vždy ji i věšet budeme,“ zhodnotil Radomil Kašpar, starosta Litomyšle.

Připojí se i Vysoké Mýto, kde vlajka poprvé vlála v roce 2007. „Přestávku jsme měli jen mezi roky 2011 a 2014, což bylo dáno politickou situací a personálním obsazením vedoucích funkcí na radnici,“ doplnila tisková mluvčí Vysokého Mýta Marie Lněničková.

Česká republika se do kampaně Vlajka pro Tibet poprvé zapojila v roce 1996, kdy ji podpořila čtyři města. Vloni se akce zúčastnilo 752 obcí a měst.

Zapojí se také školy

Iniciativu často přebírají také školy, vlajku vyvěsí studenti například v kampusu Univerzity Pardubice.

„Vlajka zavlaje za zvuku tibetských mís a gongu už ve čtvrtek v univerzitní tělocvičně při Vítání jara jógou a v pátek v 11.30 hodin ji pak studenti vyvěsí na univerzitní budově,“ uvedla tisková mluvčí univerzity Valerie Wágnerová.

Lada Součková