Že bylo „téma Těchonín" opět otevřeno, nepovažuje hejtman za nic výjimečného. O budoucnosti centra biologické ochrany se jedná opakovaně. Tentokrát však ze strany ministerstva padla otázka, jestli by měl Pardubický kraj pro zařízení využití. Martin Netolický připustil, že konkrétní nápad nosí v hlavě. Hovoří se o možnosti využití zařízení univerzitami v Pardubicích a Hradci Králové, ale i firmami, například Contiprem.
„Je potřeba o tom jednat, bavit se o možnosti využití areálu do budoucna," nechtěl být prozatím konkrétní hejtman.
Už v březnu navštívil součást Vojenského zdravotního ústavu v Těchoníně ministr Martin Stropnický se svou delegací. „Výstavba tohoto unikátního zařízení stála celkem 1,726 miliardy korun a jeho provozní výdaje na rok 2014 dosáhnou výše zhruba 77 milionů korun. Nicméně, my nebudeme o dalším působení těchonínského centra rozhodovat z jakéhosi účetního hlediska. Posoudíme celý komplex otázek. Jedno je však už dnes jasné – stávající stav není optimální a pořád tady zůstává spousta otazníků. Naše rozhodnutí, co a jak dál s OBO Těchonín musí padnout nejpozději do konce letošního roku," uvedl po návštěvě ministr obrany Martin Stropnický.
Na jaře zařízení navštívili také členové bezpečnostních rad obcí s rozšířenou působností Žamberk a Lanškroun. Ředitel zařízení je seznámil s úkoly, posláním a připraveností centra. „Přestože na provoz tohoto speciálního zařízení, nejen armádního významu, jsou ročně vynakládány nemalé výdaje – stále však snižované – jsou členové bezpečností rady přesvědčeni, že jeho zánik by byl značným nárůstem rizika v ochraně státu před velmi závažnými infekčními nemocemi exportovaných do ČR různými způsoby, v různých podobách a z různých částí světa. A to v dnešní době nelze vyloučit. Vždyť toto zařízení je svým významem ojedinělé ve střední a v části východní Evropy," konstatoval starosta Žamberku a předseda bezpečnostní rady Jiří Dytrt.
Hlavními oblastmi činnosti Odboru biologické ochrany Těchonín jsou centralizace sil a prostředků systému biologické ochrany, izolačně-karanténní vyšetření jednotek Armády České republiky po návratu z epidemiologicky rizikových oblastí a izolace a léčení osob se zvláště nebezpečnými a exotickými infekcemi, jakož i provádění obranného výzkumu v oblasti biologické ochrany a infekčních chorob.
(miš, tz)