Ušatá, Krokodýl, Skaličák a Rosnička. To nejsou jména pohádkových bytostí, ale přízviska lokomotiv, které už v sobotu 23. června opět potáhnou historické vlaky z České Třebové do Hanušovic v sousedním Olomouckém kraji. Jízdy historických vlaků kraj spouští už počtvrté a opět se očekává velký zájem turistů. Vždyť loni se vlaky projelo na tři a půl tisíce lidí.

Čtyři lokomotivy

První historický vlak vyjede už 23. června. Potáhne ho Rosnička, která je poslední parní lokomotivou vyrobenou roku 1956 v Československu. Nejvytíženější lokomotivou bude červeno- šedý Krokodýl z roku 1962, který na trať vyrazí hned v osmi sobotách. Nejen 18. srpna při cestě na Cihelnu, ale i v dalších třech termínech pak budou moci turisté obdivovat parní lokomotivu Ušatou neboli Bulíka z roku 1935 a pouze jednou, a to 21. července, na trať vyjede Skaličák.

Proč Skaličák? Doménou lokomotivy z roku 1948 byly totiž tratě bývalé Moravské západní dráhy mezi Prostějovem, Chornicemi, Skalicí nad Svitavou a Třebovicemi v Čechách. Chybět letos bude Velký Bejček, který je mimo provoz.

Cílem jízd je zatraktivnit turistickou oblast Králicka. „Kde se nachází nejen Králický Sněžník, ale také tvrz Bouda, Vojenské muzeum Králíky, středisko na Dolní Moravě nebo pěchotní srub K-S 14,“ uvedl hejtman Pardubického kraje Martin Netolický.

Kromě toho mohou cestující navštívit i další zajímavá místa zříceninu hradu Lanšperk, Muzeum řemesel, Světničku Járy Cimrmana či zámek v Letohradě či resort v Dolní Moravě s oblíbenou Stezkou v oblacích. Historické jízdy potrvají do 29. září.

Ilustrační foto
V Lanškrouně bude do dvou let moderní zubní centrum

Pravidelný jízdní řád 2018
Historický vlak vyjíždí z České Třebové od 23. června každou sobotu v 8.38 hodin, v Hanušovicích je konečná v 11.22 hodin. Zpět jede z Hanušovic v 14.10 hodin a v České Třebové je v 17.13 hodin.

8.38 Česká Třebová (zpět 17.13)
8.52 Ústí město (16.55)
9.20 Ústí n. O. (16.52)
9.31 Lanšperk (16.23)
9.37 Dolní Dobrouč (16.17)
9.57 Letohrad (16.11)
10.11 Jablonné n. O. (15.30)
10.20 Těchonín (15.20)
10.27 Mladkov (15.07)
10.35 Lichkov (15.02)
10.47 Dolní Lipka (14.52)
10.54 Prostř. Lipka (14.42)
11.00 Červený Potok (14.36)
11.22 Hanušovice (14.10)