Krom jarmarku, dětských tvořivých dílen a koncertu mohli návštěvníci vidět zrestaurovaný oltář sv. Bartoloměje v místní kapli.

Zazpívali Barbušáci

Zaměstnanci a obyvatelé Domova pod hradem Žampach měli již od tří hodin odpoledne připravený bohatý program v rámci tradičních předvánočních akcí, které byly v loňském roce obohaceny o dětské tvořivé dílny a jarmark.

Prodejní stánky s ručními výrobky z místních dílen, ale i výrobky externích dodavatelů, stánky s nejrůznějšími pochoutkami jako například, křapáče, palačinky, štrůdl, uzeniny, zabijačkové pochoutky, svařák, punč, medovina a další, byly nabídkou ve stáncích, kterých bylo plné nádvoří. Tvořivé dílny pro děti měly i letos velice dobrý ohlas a tvořily se a vyráběly věci s vánoční tématikou. V zimní zahradě probíhala ukázka práce se sklem, na nádvoří zvonila kovadlina kováře, v ohrádce dělaly společnost ovečka s kozou, vzduch provoněla široká nabídka občerstvení a atmosféru jarmarku doprovodil v 17.30 hudební soubor Barbušáci působící při Domovu. V 18 hodin přišel velký průvod andělů a za nimi Svatá rodina. A ti, kteří přihlíželi, byli anděly obdarováni.

Program se následně přemístil do zámecké kaple. Místní kaple se po mnoha letech dočkala ucelené podoby oltáře, který byl nedávno restaurátory vrácen na své místo. Bylo tak možné ho opět vidět v celé své kráse a to při příležitosti koncertu smyčcového kvarteta absolventek konzervatoře v Praze. Byl to příjemný kulturní zážitek a zcela vhodný žánr pro slavnostní příležitost odhalení oltáře sv. Bartoloměje.

„V minulém roce měla změna programu pozitivní ohlasy. Letos jsme se snažili některé nedostatky lépe zorganizovat. Například tvořivé dílny a jarmark začali dříve a bylo tak více času stihnout si vše projít, prohlédnout, vyzkoušet a ochutnat. Také jsme velice rádi, že se podařilo restaurátorům na své místo instalovat oltář sv. Bartoloměje a tak součástí programu mohlo být jeho odhalení v novém hávu. Děkujeme všem, kteří nás přišli podpořit a přejeme klidný zbytek adventu a požehnané svátky vánoční" uzavírá organizační manažerka Domova Kristýna Hanzelková.

(tz)