Pod rotundou sv. Kateřiny bylo po roce opět živo. V sobotu se zde konal další ročník známé Jabkancové pouti pojmenované po pochoutce, která ji neodmyslitelně doprovází, bramborových plackách plněných tvarohem a sypaných cukrem – jabkancích. U chalupy Spolku od sv. Kateřiny se to od samého rána doslova hemžilo lidmi, kteří byli ochotni vystát i předlouhé fronty jen proto, aby si na jabkancích pochutnali přímo na místě, nebo si je odnesli domů.

Jabkance představí i na Slovensku

Jak potvrdila Eva Motyčková ze Spolku od sv. Kateřiny, pro letošní Jabkancovou pouť bylo opět zpracováno deset a půl metráku brambor. Ty se vařily v kuchyni českotřebovské „Červenky“ od jedné hodiny v noci, na škrabání se nastupovalo v sobotu v pět hodin ráno. Brzo dopoledne už ovšem byly první jabkance nabízeny u spolkové chalupy nedočkavým zájemcům.

Jen na výrobě oblíbené pochoutky pracovalo šest desítek dobrovolníků, dalších dvacet se podílelo na prodeji a organizaci akce. Už tradičně nemohl chybět doprovodný program v podání třebovských divadelníků a muzikantů, poměrně početně byli zastoupeni také stánkaři, kteří nabízeli nejrůznější pouťové i nepouťové zboží.

Jabkancové pouti letos přálo počasí, a tak se během dne ke Kateřině vydalo opravdu hodně Třebováků i přespolních. Zřejmě nejexponovanějším hostem byl nový hejtman Pardubického kraje Radko Martínek. Mnozí si prohlédli i rotundu sv. Kateřiny, v níž byl připraven program nazvaný „Pouť ke sv. Kateřině Alexandrijské“.

Sláva jabkanců už dávno přesáhla hranice České Třebové. Jak prozradila Eva Motyčková, v příštím roce se členové Spolku od sv. Kateřiny chystají do slovenského Svitu, kde budou svou specialitu prezentovat na velkém společenském večeru s hudbou, již obstarají třebovští muzikanti.