Někdo trávil volné dny u vody, jiný na výletech. Parta dobrovolníků z tvrze Hůrka si na sobotu naplánovala splnění výzvy: vytažení osmdesát let staré střepiny podkladového prstence pancéřového zvonu.

Ten našli v pěchotním srubu K – S 10 U boží muky v březnu roku 2016. „Tehdejší nález masivní střepiny učiněný při čištění interiéru srubu představoval mezi bunkrology na Králicku jistou senzaci. O tom, že je v sutinách vyplňujících šachtu pod zvonem kus pancíře, se vědělo delší dobu. Kus masivní oceli mezi troskami totiž vyčníval,“ nastínil ředitel Společnosti přátel čs. opevnění Martin Ráboň s tím, že až při odklízení trosek se začala rodit senzace. „Trosek ubývalo, šachta se vyprazdňovala, kusanec pancíře se naopak stále zvětšoval… Nakonec se ukázal ve své celé velikosti,“ konstatoval.

Unikátní nález ale přidělal i pár vrásek na čele a přinesl zásadní otázku: jak ho dostat ven? Jeho hmotnost totiž spolu s rozměry neumožňovala manipulaci v šachtě, ani vytažení – přemístění na nějaké vhodné místo v interiéru horního patra srubu, tak aby si jej návštěvníci mohli bezpečně prohlédnout.

Rozuzlení se milovníci vojenské tématiky dočkali právě minulou sobotu. Do areálu Hůrky najela těžká technika. „Dobrovolníci postupně otevřeli betonovou zálivku zvonové šachty, zaklíněnou a v šachtě ocelovou konstrukcí zajištěnou střepinu uvolnili, jeřábem vyzvedli, nákladním autem převezli a uložili na místo jejího prozatímního vystavení ve vstupním areálu tvrze Hůrka, poblíž vchodového srubu K – S 12a U rybníčku,“ popsal akci Martin Ráboň.

Střepina je na Hůrce k vidění denně a návštěvníci na Králicko mohou dorazit třeba v rámci Společného víkendu muzeí a památníků, ten nejbližší se koná v posledním červencovém víkendu.

První písemná zmínka o městě Králíky. Dokladem je zápis v zemských deskách z roku 1568, ve kterém se připomínají „lidé z města Grulichu“ (druhý řádek shora).
Králíky oslavují 450 let města