Stejný nález podruhé

Výzkum za čtyři sta tisíc, na který rovným dílem přispěly kraj a místní radnice, nezůstal dlouho bez výsledků. Archeologové objevili pozůstatky vnitřních zdí. „Postupně se začíná rýsovat půdorys hradu,“ konstatoval u dva metry hlubokých výkopů archeolog David Vích, který nezastíral, že nálezy předčily očekávání.

První část archeologického průzkumu totiž začala na západní straně zříceniny, v místech nejreprezentativnější části hradu. Výzkumníci tu narazili na silně zlacenou nášivku na oděv, tři mince a třmen. „Pro nezasvěceného člověka je to poměrně divný rezavý kus železa. Jde ale o třmen, pomocí něhož se nohou natahovala tětiva samostřílu,“ popisoval Vích nález. Stejný tu už jednou našli.

První třmen před časem objevil detektorový průzkum. Při výkopech archeologové našli i část skládacích hodinek a také ozdobný rámeček z barevného kovu zakrytý sklíčkem. „Všechny předměty čeká ošetření, tedy mytí a případně konzervace,“ nastínil archeolog s tím, že pak budou uloženy v regionálním muzeu.

Zdi znovu zasypou

Vedle věcných nálezů se odstraněním hlíny obnažily zdi hradních místností, které nyní čeká oprava a poté budou znovu zasypány. Ještě před tím je ale budou moci vidět návštěvníci, archeologové totiž společně se Spolkem pro záchranu hradu na 19. srpna chystají komentované prohlídky, při nichž se návštěvníci budou moci dozvědět více.

Hrad ale poutá pozornost už nyní, a to nejen přístřeškem, který tu byl vystavěn. „Ne kvůli pohodlí archeologů, ale kvůli zabezpečení klenby, aby nám na ně nezatékalo,“ vysvětlil David Vích a přiznal, že lidé chodí už teď. „Třeba přes státní svátky tu bylo poměrně živo,“ vzpomínal a podotkl, že s negativním ohlasem se nesetkali. Zklamáni jsou ale ti, kteří si myslí, že hrad se dočká zastřešení.

Nedočká, dál bude zříceninou. „Cílem je zachovat co nejvíce původního zdiva, v nutném případě se dozdívá nové, které má podpořit to původní,“ potvrdil dříve Deníku Zdeněk Skalický ze Spolku pro záchranu hradu.

Mýtští archeologové se letos kromě Brandýsa nad Orlicí věnovali i Vraclavi na Vysokomýtsku, kde proběhl archeologický výzkum v souvislosti s polními cestami. „Objevili jsme pravěké sídliště zatím přibližně datované do doby bronzové,“ prozradil archeolog s tím, že se věnovali i opravovaným náměstím v Mýtě.