Horská služba měla napilno zvláště v červenci a srpnu. „Ze čtyřiatřiceti případů od začátku května se jich sedmadvacet týká přímo prázdnin," řekl k bilanci za Čenkovice náčelník Horské služby Orlické hory Josef Hepnar.

Na obou orlickoústeckých stanicích řešili více úrazů než vloni. „Ve střediscích bylo o prázdninách daleko víc lidí. Možná na tom mají podíl i vysoké teploty," vysvětluje si nárůst náčelník Horské služby Jeseníky Michal Klimeš, pod nějž spadá i stanice v Dolní Moravě. Kdo nevyrazil k vodě, utíkal před vysokými teplotami do hor, kde bylo snesitelněji. „Za loňskou letní sezonu bylo něco kolem pětatřiceti úrazů, ale letos jich evidujeme šestapadesát, a to sezona ještě pokračuje dál," dokumentoval nárůst Jiří Netušil ze stanice horské služby v Dolní Moravě.

Záchranáři tam nejčastěji zasahují u úrazů cyklistů a turistů, kteří se pohybují ve středisku nebo v oblasti Králického Sněžníku. „Vzhledem k rozmachu cyklistiky jsou úrazy často spojené s pádem z kola, to znamená odřeniny, naraženiny, zlomeniny, dále přibylo úrazů a vyprošťovacích akcí paraglidistů, řešili jsme i dost alergických stavů ," uvedl Jiří Netušil. Mezi nejtěžší úrazy patří poraněná páteř a zlomená noha šestačtyřicetiletého paraglidisty, který nezvládl let a spadl. 

Nejvážnější případ, u kterého zasahovala Horská služba v Čenkovicích, bylo úmrtí ve vesnici. „To bylo zřejmě v důsledku nějaké nemoci nebo na infarkt. My se přesně nedozvíme, co tomu člověku bylo. Také jsme zasahovali u vážného případu pádu na kole, kdy nám tady děvče v podstatě už za tmy spadlo ze silnice, potlouklo se a mělo zlomenou klíční kost," líčil Josef Hepnar. Horská služba Čenkovice má na starosti území od Mladkova až po Výprachtice. Nejvíc úrazů řeší na hlavním hřebenu kolem Suchého vrchu a Bukové hory, dále na sjezdech a ve vesnicích.

U mnohonásobně více úrazů zasahuje Horská služba v zimní sezoně, kdy se sjezdovky zaplní lyžaři. V Čenkovicích od prosince loňského roku do konce letošního dubna evidovali pro představu kolem tří set případů. Neznamená to ale, že záchranáři Horské služby mají letní prázdniny. „V zimě je drtivá většina úrazů na sjezdových tratích, kdežto v létě se cyklisti nebo turisti pohybují všude možně, takže jsou to zásahy se složitějším a delším transportem. V létě si také musíme vybírat dovolené a absolvovat různá školení, doškolení a kurzy. Každoročně musíme dělat zkoušky a testy a máme na to jen léto, protože zimní sezona je tak náročná a je nás tak málo, že v podstatě neděláme nic jiného než záchrannou činnost," vysvětlil Michal Klimeš.

(has)