„Celková hodnota schválených projektů včetně spolufinancování ze státního rozpočtu a peněz žadatelů činí dvě miliardy korun. Téměř 1,1 miliardy korun jsou dotace z Evropské unie,“ říká zástupce hejtmana Roman Línek, který je zodpovědný za regionální investiční politiku kraje a záležitosti EU. „Prokázali jsme, že jsme úspěšní i jako kraj v rámci regionu Severovýchod, z celkových vybraných 127 projektů je 53 z Pardubického kraje,“ konkretizuje Línek.

Mezi podpořené projekty patří modernizace přístrojového vybavení Vysokomýtské nemocnice, metodicko-vzdělávací středisko v Ústí nad Orlicí, centrum pro včasnou diagnostiku a léčbu kardiovaskulárních chorob v podorlické oblasti, přičemž žadatelem byla Orlickoústecká nemocnice, a Centrum sociálních služeb ve Vysokém Mýtě. Na evropské peníze dosáhly i obec Dolní Černá (revitalizace kulturně sportovního Areálu zdraví), obec Červená Voda (smuteční síň), Nekoř (rekonstrukce centra volnočasových aktivit), Němčice (sportovní areál) a České Heřmanice (revitalizace centra volnočasových aktivit), Pardubický kraj získal příslib peněz na modernizaci dětského domova rodinného typu v Dolní Čermné.

Také do oblasti cestovního ruchu půjdou peníze z EU: sdružení obcí Orlicko dostane na objekt informačního a sociálního zázemí lyžařské běžecké oblasti Buková hora – Suchý vrch, město Králíky na Vojenské muzeum, Ústí nad Orlicí na ubytovací zařízení pro aktivní turistiku na Tiché Orlici, město Žamberk na areál aktivní turistiky Pod Černým lesem, Skipark Červená Voda na lyžařský areál Červená Voda – Buková hora. Evropské prostředky podpoří i vybudování hotelu se zázemím v Žamberku a modernizaci střediska Sněžník Dolní Morava.

Petra Soukupová