Cílem úspěšné výpravy byl největší motorkářský sraz v Evropě. A i když podobná vozítka nejsou na takových akcích úplně obvyklá, dostalo se partě Čechů skvělého přivítání včetně rozhovorů pro motorkářské časopisy i televizi. K cestě za rekordy se její iniciátor Jiří Červinka propracovával pozvolna: nejdřív na elektroskútru objel republiku, potom čtyři evropské státy, letos skoro čtyři tisíce kilometrů a příští rok?
Ale zpět k rekordům. „Ujeli jsme nejdelší vzdálenost na elektrickém skútru, překonali jsme nejdelší stoupání, a to 7,9 km se stoupáním 18 stupňů, a vystoupali jsme do největší nadmořské výšky, přesně 1795 metrů,“ vyjmenovává úspěchy Jiří Červinka, který dělal doprovod Marku Benešovi, Richardu Mužátkovi a Zdeňku Němečkovi. Všichni se zapsali do Knihy světových rekordů a „zálusk“ mají i na Guinessovu knihu rekordů. Šance mají velké, protože dosavadní rekord v ní má jen poloviční hodnotu než ten, který v červenci stanovili.
Cesta za jedním z mnoha „chlapských“ snů byla naštěstí lemovaná spíš humornými zážitky než problémy. „Vstávalo se ráno v šest… a jelo se, rychlostí šedesát až pětašedesát kilometrů v hodině, aby dojezd byl co největší. Každý skútr byl vybavený pěti bateriemi, které jsme střídali. Dojezd na jednu byl asi devadesát kilometrů. Dobíjelo se vždycky až večer. Pro jistotu jsme s sebou vezli i elektrocentrálu,“ popisuje běžný den Jiří Červinka. Jak dodává, největší strach měli z Pyrenejí a kopcovitého vnitrozemí Španělska. Ale až na jedno píchlé kolo byla cesta bez problémů. Potíže paradoxně nastaly dřív, než pokořitelé rekordů vytáhli paty z republiky. „Schválně jsem zvolil tři kamarády, z nichž dva jsou skvělí motorkáři. Toho třetího jme opečovávali, protože v životě na motorce nejel. Nehodu ale měli ti dva, co mají najety tisíce kilometrů. Oba to ´shodili´ v Praze,“ přiznává s úsměvem Červinka. Se smíchem už vzpomíná i na chvíli, kdy překračovali německo-francouzskou hranici a zjistili, že tam v jejich navigaci končí mapa. Všechno spravila aplikace do chytrého telefonu za 60 euro.
A jaké jsou plány Jiřího Červinky? „Když všechno klapne, chceme příští rok dojet z Číny do Belgie, asi osmnáct tisíc kilometrů, za pětašedesát dní,“ prozrazuje a jedním dechem dodává, že od toho už je jen krůček k cestě kolem světa…