Nebude to poprvé, kdy se na letiště na okraji města slétnou přední čeští plachtaři. Vysokomýtští organizovali již dvakrát český juniorský šampionát a dvakrát regionální přebor, po 19 letech budou plachtaři směřovat do „Kujebiny" na české mistrovství. Prvním soutěžním dnem se stane 12. srpen, vyhlášení výsledků v několika kategoriích se předpokládá 25. srpna dopoledne. Seznam závodníků tvoří jednapadesát plachtařů z aeroklubů z různých částí republiky, mimo jiné z Vysokého Mýta, Ústí n. O, Skutče, Moravské Třebové, ale také  až ze západočeské Toužimi nebo dokonce ze slovenské Nitry.
Víkend před 12. srpnem využijí závodníci k přesunu do Vysokého Mýta, ladění předstartovních detailů, technické přejímce kluzáků nebo k tréninkovému létání. Letos poprvé se bude létat na českém šampionátu třída Kombi Duo, takže bude zajímavé pro závodníky i pořadatele hodnotit, jaký zájem nová kategorie vyvolá.
Letiště,které  má tři dráhy o různé délce a šířce (nejdelší měří 1200 m), má tu výhodu, že leží v místě „Na Hartech" mezi Vysokým Mýtem a Hrušovou těsně vedle silnice I/35. Na druhé straně bude pro účastníky při příjezdu od města obtížné zatáčet ze silnice k letišti, a to vzhledem k tomu, že na „pětatřicítce" je v některých dnech doslova brutální provoz. Proto pořadatelé upozornili účastníky, že pro ty, kteří projedou Mýtem a budou chtít zajet na letiště, bude možná lepší, aby pokračovali o kus  dál k benzínovému čerpadlu, tam se otočili a nazpět po pravé straně to k letišti už budou mít vcelku blízko. (jko)