Horský resort Dolní Morava odstartuje lyžařskou sezonu 26. prosince. V provozu je zatím lyžařská školička. „Teploty nám úplně nepřejí, potřebujeme ještě pár dnů. Na svátky, kdy očekáváme návštěvnost mnohem vyšší než v těchto dnech, budou sjezdovky připravené,“ uvedl manažer střediska Tomáš Drápal. Počasí zatím nepřeje ani běžkování. Horský resort je nicméně možné navštívit, v provozu je horská dráha a vyhlídková Stezka v oblacích.

Nerozjede se ani Skiresort Buková hora, který provozuje sjezdovky v Čenkovicích a Červené Vodě. „Sněhová situace nám prozatím neumožňuje zahájit provoz – čekáme na mrazy, abychom mohli spustit technické zasněžování a dodělat potřebnou kvalitu sjezdových tratí, přírodní sníh by nám byl moc příjemným pomocníkem,“ informovali provozovatelé resortu. Termín zahájení provozu zatím neumí určit. Buková hora čeká také upřesnění anticovidových opatření, které má vláda předložit.

Podle nařízení vlády sice od pátku 18. prosince mohou lyžařská střediska fungovat, ale uzavřené musí být ubytovací zařízení a také gastro provozovny, občerstvení je možné podávat pouze z výdejních okének. Provozovatelé středisek musí zajistit řazení lidí ve frontách u vleků „do samostatných koridorů s jednosměrným postupem osob v zástupu za sebou“, lyžaři musí dodržovat dvoumetrové rozestupy. Bez možnosti ubytování budou skiareály závislé na místních a jednodenních návštěvnících. Osekaný sortiment služeb bude problematický například pro rodiny s dětmi, lyžovačku už si nemohou proložit návštěvami restaurace, kde mohly relaxovat a zahřát se. „Svým způsobem je to takový diskomfort, že pro všedního lyžaře s rodinou je už dost limitující,“ podotkl k zákazům Tomáš Drápal a dodal, že všechno má své pro i proti. „Samozřejmě tady bude méně návštěvníků a kdo přijede, tak si zalyžuje. Nebudou tu takové fronty, jak se třeba někteří obávají.“

Lyžaři ovšem mohou vyrazit na Rychnovsko, kde v sobotu zahajuje provoz Ski centrum v Říčkách v Orlických horách. "Jako již tradičně, i letos otevíráme jako první 1200 metrů dlouhou červenou sjezdovku. Otevření je podmíněno dodržováním vládních nařízení. Usilovně pracujeme na dokončení příjezdu k turniketům, který bude podle sněhových a bezpečnostních podmínek regulován na jeden až dva vstupy. Teploty se neptají a pokud spadnou na dostatečnou mez, bude probíhat za běžného provozu technické zasněžování. Otevřena bude půjčovna lyžařského vybavení a servis. Mimo provoz zůstává lyžařská škola," informovalo Ski centrum Říčky. Kvůli nedostatku sněhu jsou zatím uzavřené běžkařské tratě.