„I v autobuse jsme diskutovali. Nespokojenost byla cítit především z řad nepedagogických pracovníků. Těší mě, že pedagogové je podporují. Pracovníky ve školství bereme jako jeden celek. Provozní zaměstnanci do školství patří, bez nich školy fungovat nemůžou, vždyť se musí uklízet, vařit a podobně,“ vykreslila odhodlání těch, kdo vyrazili z Orlickoústecka na demonstraci. Právě provozních zaměstnanců se škrty vlády výrazně dotýkají. Jejich platy se pohybují pod deseti tisíci a mají ještě výrazně klesnout.

Pracovníci ve školství jsou v regionu nejaktivnější skupinou zapojenou do stávky. Demonstrovat jich do Pardubic vyrazila stovka dvěma autobusy a další desítky jely vlakem či autem. „Osmnáct škol a školských zařízení stávkuje a dalších devět podporuje stávku. To znamená, že přes dvě stě lidí stávku podporuje a necelé tři stovky se aktivně zapojily do stávky,“ uvedla krátce před začátkem demonstrace odborářka.

A pak už to začalo…

Rozzlobení učitelé, uklizečky a školníci své názory podpořili transparenty, pracovníci lanškrounské školní jídelny Madoret si oblékli zástěry s heslem „Za dřinu almužnu“.

„Shromáždilo se odhadem čtyři sta padesát lidí. Myslím, že to bylo víc, než se předpokládalo. Byli tam zástupci jednotlivých odborových svazů: zdravotnictví, armáda, policie, památkáři, justice. Razantně vystoupil i podnikatel, který podpořil stávku. Nic nového a zásadního nezaznělo. Na závěr bylo přečteno prohlášení, jež bude předáno premiérovi, vládě i poslancům. Celkový dojem z demonstrace je dobrý, přišli lidé, kteří jsou v názoru jednotní,“ zhodnotila protestní shromáždění Hana Štusáková.

Svůj názor můžete vyjádřit v diskuzi u tohoto článku.