Pro nové knížky si budou moct zajít například čtenáři v České Třebové. „Vydávat knížky budeme předem objednané, přijímáme objednávky telefonicky nebo online, na našich webových stránkách máme formulář,“ upřesnila ředitelka knihovny Gabriela Boháčková.

S menší frekvencí zůstane zachována i bezkontaktní rozvážka objednaných knih po České Třebové a okolních městských částech. „Samozřejmě ne všem možnost vybírat si knížky po internetu vyhovuje, určitá skupina čtenářů si ráda vybere sama z regálů podle momentální nálady nebo na základě toho, co vidí. Nicméně tato služba úspěch měla, měli jsme i padesát rozvozů za jeden den,“ uvedla ředitelka knihovny. Rodiny s malými dětmi oslovil nový projekt českotřebovské knihovny Knížkohraní s Edou a nechávaly si poslat pracovní sešit, který má v nejmenší generaci budovat pozitivní vztah ke čtení a knihám všeobecně. Jak Gabriela Boháčková dodala, rozvoz knih je zajímavá zkušenost i pro samotné knihovnice, které mají možnost vyzkoušet si práci doručovatelů a poznat místa, na která by jinak nezavítaly.

Výdejní okénko v úterý na dospělém i dětském oddělení otevře i Městská knihovna Lanškroun. Dosud se zde objednávky vyřizovaly bezkontaktním způsobem. To bude možné i dál. „Před knihovnou je umístěn box, do kterého lze vracet knížky kdykoliv, nejen když je nouzový stav. Zůstane i další služba - bezkontaktní donáška knih za pomoci skautů,“ uvedla ředitelka knihovny Radka Halberštátová.

Čtenáři v Lanškrouně kvitují, že zdroj knih nevyschl, i když jsou knihovny od října kvůli epidemické situace ve státě pro veřejnost zavřené. „Lidé jsou vděční a děkují nám, že si dál mohou knížky půjčovat. Nedokáží si představit, že by v téhle šílené době nemohli číst. I my jsme rádi, protože čtenáři nám velice chybí,“ dodala Halberštátová.

V Městské knihovně Ladislava z Boskovic v Moravské Třebové očekávají, že po otevření okénka se jim nahrne řada výpůjček. „Po celou dobu jsme fungovali se skautskou roznáškou, knihy zájemcům nosili domů skauti. Ale jenom donášeli, nemohli je odnášet zpátky,“ vysvětlila ředitelka knihovny Lenka Greplová. Také v Moravské Třebové jsou už čtenáři nažhavení, kdy se budou moct rozptýlit mezi regály. „To už se nás ptali mockrát, kdy už si budou moct přijít ty knížky pohrabat,“ usmála se knihovnice. Kdy však dojde k úplnému otevření knihoven, zatím není jasné.