Starosta Václav Kubín výsledek považuje za hodnocení minulého volebního období a vizitku předchozího vedení města. Současně však dodal, že i před loňskými komunálními volbami byly některé oblasti zohledňovány. „Pokud se týká spolkové činnosti, sportovních a kulturních aktivit, když se podívám na kalendář akcí letošního léta, myslím, že bodové hodnocení neodpovídá skutečnosti,“ podotkl Kubín.

Výhrady měl rovněž k hodnocení počtu lékáren ve městě. „V dosahu pěti kilometrů se nachází další lékárna, ale už v jiné obci. Jaký je rozdíl proti lékárnám ve velkém městě, které od sebe mohou být také vzdálené do pěti kilometrů,“ ptal se.

Početnou edici knih s leteckými fotografiemi Česko z nebe z dílny zlínského CBS Nakladatelství doplnila nedávno vydaná kniha s leteckými fotografiemi zvaná Orlickoústecko z nebe.
Nová kniha zachycuje region z ptačí perspektivy

Na periferii

Pokud jde o dostupnost lékáren, souhlasil se starostou i opoziční zastupitel Miroslav Beran. „Portál Obce v datech jsem vyzval k opravě opakované chyby v počtu lékáren. Bylo mi však sděleno, že se nejedná o absolutní čísla. Když uvádějí u lékáren index 0,0, neznamená to, že tu žádná není. Znamená to, že jsme na tom v porovnání s jinými městy nejhůře,“ upozornil zastupitel. A podobný problém je podle něj u bankomatů. „To jsou věci, které samospráva nebo obyvatelé nezmění. Jsme malá obec s rozšířenou působností na periferii. V dobrém i špatném,“ konstatoval Beran.

„Kdyby byly Králíky deset kilometrů od krajského města, mnoho ukazatelů, ze kterých projekt Obce v datech vychází, by bylo úplně jiných, samozřejmě lepších. Jenže nikdo Králíky ke krajskému městu asi nepřestěhuje. Celý projekt je tím pádem ‚na vodě‘ a jeho metodologie a potažmo výsledky jsou velmi problematické,“ řekl zastupitel Pavel Strnad. Problém vidí i v tom, že projekt hodnotí jen obce s rozšířenou působností.

Vypovídací hodnotu průzkumu nepřeceňuje ani zastupitel Martin Hejkrlík. „Některé otázky jsou dosti zavádějící. Ne vše může samospráva ovlivnit. V minulém období se například podařilo zajistit náhradu zubních lékařů, kteří končili činnost, stabilizačními byty i finanční podporou,“ připomněl zastupitel. „Nezbývá než si přát, aby se skutečná spokojenost obyvatel se životem v našem městě zvyšovala a výsledky průzkumu v příštích letech to následně potvrdily,“ uzavírá Martin Hejkrlík.

Hraboš. Ilustrační foto.
Přou se, jak mají vyhubit hraboše