Léto je čas dovolených, doba, kterou chceme využít k poznávání vlasti nebo různých koutů světa. Ať vyrazíme jenom „za humna“, nebo tisíc mil daleko, rozhodně bychom neměli podceňovat zdravotní rizika, která nám hrozí všude. Ideální způsob, jak se na cestu, především do exotických destinací, po zdravotní stránce připravit, je návštěva poradny cestovní medicíny a očkovacího centra. Pro Orlickoústecko působí v Orlickoústecké nemocnici, v pavilonu neurologie. Každý pátek od 6.30 do 14.30 hodin tam ordinuje zkušený lékař Pavel Slezák.

Rizika číhají všude

„Zdravotní problémy nás mohou postihnout kdekoli. Dokonce i při dovolené v tuzemsku. Nejedná se samozřejmě o závažné tropické nemoci. Je však třeba vzít v úvahu, že všechny středomořské státy mají teplejší klima, a proto se v nich lépe daří nemocem, které se přenášejí vodou, jídlem a špinavýma rukama. Sem patří především žloutenka typu A. Můžeme se také setkat s průjmy. Od banálních, z nepřiměřeného degustování středomořské kuchyně, až po infekční průjmy virového nebo bakteriálního původu, například salmonelózou či úplavicí,“ naznačuje specialista, že ani „doma“ nebo v běžných destinacích, jako jsou Řecko, Chorvatsko nebo Itálie, není pobyt bez rizika.

V posledních letech byly dokonce na jihu Francie a v Itálii zaznamenány případy komáry přenášené horečky Chikungunyia, do té doby známé spíš z oblastí Indického oceánu. „Jedná se o horečnaté onemocnění s výraznými kloubními bolestmi, odtud domorodý svahilský název – znamená ´kráčet skloněný´. Je proto dobré se i při cestách na jih Evropy vybavit kvalitními repelenty,“ doporučuje Pavel Slezák.

Stačí jediná cesta a máte sbírku nemocí v těle

Samostatnou kapitolou, které se Pavel Slezák věnuje především, je cestování do exotických destinací.

Jak člověk rozliší, do které země je nutné se zdravotně připravit? Jak dlouho před cestou je dobré s přípravou začít?
Obecně platí, že čím „exotičtější“ země, tím více času na přípravu je třeba. Některá očkování lze v nouzi stihnout i několik dnů před odjezdem, optimální je alespoň šestitýdenní odstup. V případě zájmu o některá speciální očkování (vzteklina, japonská encefalitida) mohou být i dva měsíce před odjezdem málo.
Je dobré myslet také na to, že v oblastech s výskytem malárie bude cestovatel potřebovat antimalarika. Některá z nich se začínají užívat už týden před vstupem do malarické oblasti, a proto je třeba si včas obstarat recept a zakoupit je v lékárně.

Šijete očkování „na míru“? A jde jen o očkování nebo i podávání nějakých léků?

Ano. Každý cestovatel je svým způsobem individualita a každá cesta může mít různý charakter, i když jde o stejnou destinaci. Hodně závisí na aktivitách, které chce cestovatel v cílové zemi provozovat. Jiné doporučení získá turista jedoucí do Keni s cestovní kanceláří s ubytováním v hotelu a jiné individualista, „baťůžkář“, který bude přespávat, kde to půjde, a živit se tím, co mu kdo nabídne.
Kromě očkování doporučujeme a předepisujeme léky proti malárii a další vybavení cestovní lékárničky. To nejsou jen léky. Do zavazadla cestovatele patří i kvalitní repelenty a při levnějším ubytování i vlastní moskytiéra, kterou jsme schopni také nabídnout.

Je vhodné cestovat do exotických destinací s malými dětmi?
Děti čelí při cestování podobným rizikům jako dospělí. Nevyvinutý imunitní systém, horší schopnost regulace tělesné teploty a jejich fyzická aktivita však mohou vést k tomu, že tato rizika budou hůře snášet. S dětmi do 1 roku věku je vhodné cestovat do rizikových destinací, jen je-li to opravdu nezbytné. Měly by mít provedené přednostně základní (povinné) očkování. Nelze očkovat proti břišnímu tyfu, choleře, ani žloutence typu A. U starších dětí již lze doplnit některá další očkování po konzultaci s lékařem cestovní medicíny nebo pediatrem. Lze už podávat i léky proti malárii. Dětské repelenty založené na čistě přírodních olejích lze aplikovat většinou do 6 měsíců věku. U mladších dětí je třeba se spolehnout na dobře těsnící moskytiéru.
Děti jsou také při hraní ve větším kontaktu s půdou a pískem a mohou tak snáz získat některé parazity (larva migrans, trichuriáza, strongyloidóza). Při hraní by měly mít vhodnou obuv a na pláži si hrát raději na dece, nebo osušce než přímo na zemi či písku. Oděv a pleny by neměly být sušeny přímo na zemi a po sušení venku by se měly vyžehlit (k prevenci zavlečení některých larev parazitů).
Obecně bych doporučoval, aby se rodiče malých dětí před plánovanou exotickou cestou zamysleli nad tím, co od takové dovolené očekávají. Zda je dítě již natolik velké, že bude vnímat exotiku prostředí a půvab navštívených zemí. Péče o malé děti přináší spoustu starostí a na dovolené jich neubude, spíš naopak. Plánovaný odpočinek se pak může rychle změnit v noční můru a stres, takže se rodiče vrátí po dovolené do práce nejen neodpočatí, ale ještě více unavení, než byli před ní.

Jaké jsou vaše zkušenosti z praxe: podceňují lidé přípravu, nebo ne?
Ty, kteří zcela podcenili přípravu před cestou, zpravidla nevidím. Setkáváme se s nimi na infekčních odděleních a stávají se položkami v epidemiologických svodkách. Znám mnoho „zkušených“ cestovatelů, kterým se podařilo navštívit řadu exotických zemí bez jediného očkování, bez antimalarik i repelentů. Podaří se to jednou, dvakrát i třikrát. Stačí však jedna jediná cesta a mohou si přinejlepším přivézt „sbírku“ exotických nemocí ve vlastním těle. Pokud onemocnění přežijí bez trvalých následků, budou moci opět mluvit o štěstí.
Problémem se v poslední době stávají hlavně „last minute“ zájezdy. Některá očkování lze provést i těsně před odjezdem a zajistit tak alespoň částečnou ochranu před hlavními riziky (patří sem třeba žloutenka typu A nebo břišní tyfus). Pokud však turista ví dopředu, že chce využít nabídky cestovních kanceláří na „last minute“ a zná alespoň kontinent, na který se chce podívat, je možné se nechat naočkovat třeba i půl roku předem a zajistit si tak „výbavu“ pro případný rychlý odjezd.

Můžete přiblížit, jak je očkování finančně náročné?
Očkování před vycestováním do zahraničí bohužel zdravotní pojištění nepokrývá. Ceny se pohybují řádově v tisících, ale i do té nejexotičtější ciziny jen málokdy překročí celkové výdaje na očkování částku 5 tisíc korun na osobu. Ve srovnání s cenou zájezdu je to částka za vlastní zdraví snad přijatelná. Konkrétní ceny za jednotlivá očkování lze nalézt například na internetových stránkách našeho Střediska:www.ockovani-zahranici.cz.

Co do lékárničky

- dlouhodobě užívané léky v 1,5násobku množství potřebného na dobu trvání cesty
- k ošetření drobných poranění: náplasti, obvazy, sterilní gázové čtverce, desinfekce, příp. latexové rukavice, termoizolační folie
- léky proti bolesti a horečkám (paralen, ibalgin apod.), léky na křeče a koliky (Algifen, NoSpa)
- léky proti alergiím
- léky proti průjmovým onemocněním a potížím se zažívacím traktem: adsorpční látky (Smecta), střevní desinficientia (Ercefuryl, Endiaron) i speciální antibiotika (Normix). Opatrně s protiprůjmovými léky (Imodium). U infekčních průjmů mohou stav i zhoršit a způsobit vážnější poškození zdraví. Úplně nejdůležitější při průjmu i zvracení je doplňování tekutin a minerálů.
- léky proti nachlazení, rýmě, angíně: nosní kapky, prostředek proti kašli a bolení v krku, antibiotika
- oční kapky, masti na plíseň na nohou, léky proti kinetóze (nemoci z cestování), prostředky k dezinfekci vody a další
- léky proti malárii: příslušné léky a repelenty, případně moskytiéra
- krém na opalování s vysokým faktorem, sluneční brýle, náhradní dioptrické brýle