Podle Netolického pohár trpělivosti přetekl. „Dokud BusLine nezačne plně zajišťovat dopravní obslužnost podle smlouvy s Pardubickým krajem, nebude firma vybírat jízdné. Ušlé tržby kraj nebude dopravci kompenzovat a bude striktně postupovat podle smlouvy,“ avizoval Netolický.

Dopravce porážku uznává. „Rozhodnutí Pardubického kraje jsme akceptovali. Chápeme ho jako částečnou omluvu cestujícím,“ řekl mediální asistent BusLinu Radovan Vrátný.

Nulové jízdné však lidem zrušené spoje nenahradí. Cestující se musí obrnit trpělivostí, nezbývá jim nic jiného než sledovat webové stránky Oredo, kde je přehled spojů, jež v daný den nevyjedou. Situace se však dynamicky mění, a tak je pravděpodobné, že ačkoliv některé autobusy v tabulce zrušených spojů nejsou, nakonec stejně nedorazí.

Psali jsme již:

Za kolaps je primárně zodpovědné vedení Pardubického kraje, které autobusovou dopravu v kraji zaštiťuje a se společností BusLine uzavřelo desetiletý tendr. Nápravu slibuje na začátku příštího týdne.

„Děláme maximum, co je v našich silách, tlačíme na společnost BusLine, aby vše uvedla co nejrychleji do stavu, který odpovídá uzavřené smlouvě. Zároveň obvoláváme další dopravce, zda jsou nám schopni a ochotni pomoci a některé turnusy místo firmy BusLine zajistit. Momentálně to vypadá, že bychom mohli od pondělí snížit počet neodjetých spojů na polovinu,“ slíbil náměstek pro dopravu Michal Kortyš.

Smlouva hovoří jasně

Hejtman zároveň uvedl, že kraj uplatní sankce.

„V úterý jsme definovali jasné a nepodkročitelné podmínky směrem k dopravci. Stávající situaci považuji za šlendrián a flagrantní porušení smlouvy, protože dopravce věděl dlouho dopředu, že v neděli 12. června začíná zajišťovat autobusovou dopravu ve čtyřech oblastech. Smlouva hovoří jasně a smlouvy jsou od toho, aby se dodržovaly,“ sdělil hejtman Netolický.

S obdobně tragickou situací se cestující potýkali na přelomu minulého roku, kdy šoféři chyběli tehdejšímu dopravci ČSAD Ústí nad Orlicí. Tehdy však případnou penalizaci kraj blíže nekomentoval a jízdní řády pouze přešly do prázdninového režimu.

Cestujícím může nyní celou situaci komplikovat skutečnost, že v oblastech, kde BusLine od 12. června jezdí, byla zrušena informační centra. Kontrakt uzavřený s Pardubickým krajem sice nařizuje jeho provozování, samotné středisko však nemusí být přímo na autobusovém nádraží.

V Králíkách si tak lidé pro informace o odjezdech autobusů musí dojít do obchodu s obuví v Dlouhé ulici, v Ústí nad Orlicí jim informace poskytnou zaměstnanci cestovní kanceláře CAM. V Chocni, České Třebové, Hlinsku, Pardubicích a Přelouči vyřídí otázky cestujících obsluha pokladen Českých drah.