Zlaté české ručičky

Přístroj si město vypůjčilo na vyzkoušení z obce Příluka na Svitavsku a vydezinfikovalos ním pobytová zařízení pro seniory, městskou knihovnu nebo radnici. Osvědčil se,a proto se město rozhodlo, že si dezinfekční přístroj, který pracuje na bázi peroxidu vodíku a iontů stříbra, za sto tisíc korun koupí.

„Přístroj je ukázkou české tvořivosti a šikovnosti českých rukou, protože se zrodil v Sezemicích v jedné menší firmě,“ podotkl starosta Vysokého Mýta František Jiraský. „Jeho účinky jsou dlouhodobé, výrobce udává až tři týdny funkčnost iontů aktivního stříbra, které ulpívají na povrchu všech předmětů v místnosti. To znamená, že dezinfikovat stačí jednou za čtrnáct dnů až tři týdny. Zároveň práce s přístrojem je velmi rychlá, zasedací místnost městského úřadu zvládl do patnácti minut,“ dodal starosta.

Přístroj funguje bez vedlejších účinků. Spotřebu dezinfekce má poměrně malou, startovací dávka 20 litrů ve Vysokém Mýtě vydržela zhruba čtrnáct dnů.

Pracovníci technických služeb ve Vysokém Mýtě pokračují v dezinfekci veřejných prostor, postupně s přístrojem projdou všechny veřejné budovy. Až skončí, bude nabízen za úplatu ke komerčním účelům. „Hodí se pro dezinfekci prodejen, supermarketů, bank, jakýchkoliv veřejných prostor,“ sdělil mýtský starosta. A proč dostal jméno Jára? Svojí zázračností prý připomíná Járu Cimrmana.

| Video: Youtube

Neškodí jídlu, kytkám

Na Svitavsku pomáhal přístroj dezinfikovat obecní úřady, prodejny a další veřejné prostory. „Výhodou suché mlhy je, že nesmáčí prostředí, což se osvědčuje například v interiérech s historickým dřevěným vybavením, jako jsou muzea. V místnosti při aplikaci můžete ponechat rostliny, potraviny. Na této metodě oceňuji také rychlost aplikace, větší místnost zabere zhruba pět minut,“ uvedl starosta Příluky David Šimek.