„Kamerový systém nemáme příliš rozsáhlý, v současné době jsou ve městě čtyři kamerové body, které monitorují místa vytipovaná před osmi lety jako riziková v souvislosti s počtem přestupků nebo trestných činů a zároveň jsou v místech, kde na instalaci kamer byly technické podmínky,“ uvedl starosta Vysokého Mýta František Jiraský.

Systém už po všech stránkách zastaral. „Kamery přestávají být spolehlivé, zvyšují se náklady na servis a opravy. Město opakovaně žádalo o dotaci z programu prevence kriminality a v letošním roce uspělo,“ dodal Jiraský.

POMOC PŘI VYŠETŘOVÁNÍ

Kamery už sehrály svou roli například při vyšetřování smutného incidentu, který se stal vloni v prosinci v Jungmannových sadech. Osmnáctiletý agresor pod vlivem alkoholu a návykových látek napadl dvojici, muž na místě zemřel, žena utrpěla těžká zranění. K napadení sice došlo mimo záběr kamer, ale využit byl kamerový bod v přístupové ulici.

Útočníka policie po krátké době zadržela, k činu se přiznal. Zaútočil po drobném konfliktu, čtyřiašedesátiletého muže a o rok starší ženu neznal.

Kamerový systém pomáhá také městské policii řešit přestupky v dopravě, například při parkování v místech, kde je to zakázáno.

PŘIBUDE PÁTÝ KAMEROVÝ BOD

Kamery v současné době snímají ve Vysokém Mýtě části náměstí Přemysla Otakara II., prostor kolem městské knihovny a sídliště Družba. Kromě výměny stávajících kamerových bodů projekt počítá i s modernizací hardwarového a softwarového vybavení monitorovacích pracovišť, které jsou na obvodním oddělení Policie ČR a na městské policii. Přibude ještě jeden kamerový bod, který bude sledovat další část náměstí Přemysla Otakara II.

Jaký názor mají lidé ve Vysokém Mýtě na kamery měla ukázat veřejná anketa, kterou město uspořádalo na svých webových stránkách letos na začátku roku. Podle starosty byla podobná uspořádána i před lety před prvotním spuštěním kamerového systému. „Z ankety vyplynulo, že obyvatelé kamery vítají a že jsou rádi, že je tady máme,“ dodal Jiraský.

Některá města se vydávají cestou neustálého rozšiřování kamerových bodů do různých lokalit, Vysoké Mýto takové plány nemá. „Myslím, že kamer máme až až,“ podotkl místostarosta Martin Krejza, jenž není příznivcem digitálních očí, které sledují naše kroky.

Náklady na modernizaci a rozšíření městského kamerového systému ve Vysokém Mýtě se budou blížit k jednomu milionu korun, radnice se chystá vypsat výběrové řízení na dodavatele. Město na tuto akci získalo ze státního programu na prevenci kriminality dotaci ve výši 650 tisíc korun.

Kamerový systém rozšiřují i další města v Pardubickém kraji. Letos byly například ve Svitavách instalovány kamery, které monitorují veřejné prostranství v okolí autobusového nádraží.