„Účast v soutěži Historické město roku úzce souvisí s tím, jak úspěšně plníme Program regenerace městských památkových rezervací a městských památkových zón. Daří se nám to z několika důvodů. Jednak program Ministerstva kultury přesně sedí na naši městskou památkovou zónu, na velikost našeho města a na množství finančních prostředků, které na to z rozpočtu můžeme uvolnit,“ uvedl starosta František Jiraský a pochválil úředníky, kteří se o program starají.

Vloni se ve Vysokém Mýtě opravovala řada památek, na Litomyšlské bráně byla vyměněna střecha na malé věži a opraven sokl, obnovena byla sgrafita na Pražské bráně, upraven byl divadelní sál Šemberova divadla a revitalizovaly se Masarykovy sady. „Nezapomínáme ani na ostatní vlastníky památek. Díky naší finanční spoluúčasti se v památkové zóně za poslední dobu opravila řada soukromých a církevních objektů,“ dodal starosta. Město přispělo na restaurování oltářního obrazu Petra Brandla v kostele svatého Vavřince a na opravu fasády a pískovcového portálu měšťanského domu na náměstí. Také v letošním roce se počítá s podporou dalších projektů. Za péči o památky postoupilo Vysoké Mýto do finále soutěže opakovaně, naposledy za rok 2017. Sice nevyhrálo, ale získalo cenu ministryně pro místní rozvoj za vynikající výsledky v Programu regenerace.

O titul Historické město roku se Vysoké Mýto v celostátním kole utká s vítězi z ostatních krajů. Jsou jimi Praha 1, Prachatice, Ivančice, Cheb, Opočno, Olomouc, Horažďovice, Dubá, Frenštát pod Radhoštěm, Kutná Hora, Žatec, Havlíčkův Brod a Holešov.